| AlexPaliciuc a întrebat:

Mi-am reformatat pc-ul si nu gasesc driever audio ce pot face? Cand intru in dxdiag si dau sound nu srie nimic la fel si in my >>>computer-propretati-hardware-si dau sound tot nu arata nic cum aflu ce driver imi trebuie?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Nu mai am cu ce sa te ajut. Ti-am dat solutiile. Cauta pe CD-ul placii de baza(daca il mai ai-acolo ai driver de sunet. Descarca "DriverPack Solution"
cum ti-am spus mai sus ( e curat, nu are virusi, gratis) si scanezi cu el.
Driverul de sunet e functie de placa de baza si sistem.
Vezi ce placa de baza ai.

17 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Descarca programul asta gratis:
http://www.innovative-sol.com/drivermax/
-Il instalezi, faci o scanare cu el si o sa-ti spuna daca gaseste ceva.
- In varianta gratis nu poti descarca decat 2 drivere pe zi.
- Daca-l gaseste, alegi"download" dupa care "install"

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Am instalat driver max a dar install la realtek ac 97 si dupa ce sa downloadat am dat un restart si tot nu merge sunetu

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Ce sistem ai? Iti arata pe iconita de sunet din bara nivelul semnalului?

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Ce vr sa spui?
Daa ii arata in bara aia unde e si ceasul? CA acolo imi arata numai nVIDIA coectarea lan net si drivermax...

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Am crezut ca ai W7. Descarca asta pentru XP.
iti dau 2 drivere:
http://drivers.softpedia.com/......0608.shtml
si
http://drivers.softpedia.com/......WHQL.shtml
-Te duci pe driver max si alegi "rolback driver". el o sa te intrebe ce driver, alegi realtel, OK
- Dupa ce-si face treaba, Restart si instalezi Via HD.
- Daca nu merge, il dezinstalezi (nu stergi) din "add and remove program", Restart si-l instalezi pe celalalt.

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Unde e acest rolback?

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Cand deschizi programul ai mai multe ferestre colorate, iar pe una albatsra scrie" Driver backup and Restore". Click pe ea, si ai "driver rollback". Te duci pe ea si o sa te intrebe ce driver vrei sa refaci.

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Acum nu-mi mai arata driver de sunet realtek doar nVIDIA gforce 440 ce pot face?

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Inseamna ca nu-l mai ai. l-ai dezinstalat. Geforce e driverul video. Ti-am dat mai sus 2 drivere de la soft pedia. Functioneaza?

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Nici 1.

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Daca ai XP, nu ai un CD de instalare al placii de baza? El contine toate driverele. Incearca asta gratis. Il descarci, il pui pe un DVD, il bagi in calculator, scaneaza si iti gaseste driver-ul lipsa:
http://drp.su/
(te duci pe "download" - NU BUTONUL VERDE) si alegi varianta asta: "DriverPack Solution 13 build for DVD".
Vezi ca are 4.5 GB.

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Nu-mi mai arata realtek...

| AlexPaliciuc explică (pentru horia2012):

Am sa incerc dar oricum iti dau funda pentru gestul ca mi-ai raspuns si ti-ai dat silinta

| horia2012 a răspuns (pentru AlexPaliciuc):

Nu mai am cu ce sa te ajut. Ti-am dat solutiile. Cauta pe CD-ul placii de baza(daca il mai ai-acolo ai driver de sunet. Descarca "DriverPack Solution"
cum ti-am spus mai sus ( e curat, nu are virusi, gratis) si scanezi cu el.
Driverul de sunet e functie de placa de baza si sistem.
Vezi ce placa de baza ai.

| N0xEterniS a răspuns:

Vezi ce scrie pe placa de sunet.
De obicei trebuie sa aiba o eticheta.
Daca nu, intreaba pe cineva care se pricepe, cum se numeste!

| AlexPaliciuc explică (pentru N0xEterniS):

Nu stiu carei placa de sunetlaughing) a desfacut unitatea dar nu stiu care e placa de sunet laughing

| mihaixliquid a răspuns:

Sal.poti incerca sa intri pe pagina producatorului a placii de baza si acolo gasesti toate driverele pentru versiunea placii sau in Managerul de dispozitive si acolo sigur iti va arata placi cu semnul intrebarii, aici dai click dreapta pe placile cu semnul intrebarii si dai click pe Actualizare software de driver si aici iti dai seama ce trebuie sa faci.Bafta

| DaNeo a răspuns:

Acum aprox 2 sapt am patit acelasi lucru si nu stiam ce model e si m-am chinuit vreo 3-4 ore, dar uite ce am facut: am intrat pe google si am tastat modelul placii de baza + "audio driver download"
daca nu reusesti asa cauta ceva program (everest parca se numea) si acela iti va arata de model ai la driver