| youlooser a întrebat:

Hei TPU.

Am achizitonat recent un laptop cu placa video GeForce 920m si integrata cu Intel HD Graphics 5500.Problema e ca jocurile nu ruleaza pe placa GeForce ci pe cea Intel HD si creeaza mult lag in jocuri chiar daca nu ar fi normal.(mai am 4gb ram, I3 2.1 ghz generatia a 5-a, lapotp ASUS).

Cum rezolv?

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Crezi tu? Si 920M e o petarda. Despre ce jocuri e vorba? Uite benchuri - http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-920M.138763.0.html

| K0sti a răspuns:

Placile video, daca sunt bine instalate driverele, comuta singure intre ele in functie de cerintele aplicatiilor!

| youlooser explică (pentru K0sti):

Sunt 100% sigur ca le-am instalat bine, dar totusi, 10 fps in Minecraft si 30 in CS GO pe very low...mi se pare cam putin.Nu cer sa am 99999 fps, dar macar 60.

Oare daca schimb windows-ul 8 (asta) cu windows 7, se rezolva ceva?

Mentionez ca am facut si update la placa video.

| K0sti a răspuns (pentru youlooser):

Nu tine de Windows, sau mai exact influenta lui este neglijabila! Tine de drivere! De unde stii ca functioneaza pe Intel? In control panel la nVidia te-ai uitat? Ai o optiune acolo! Vezi si in BIOS sa fie enable Switchable Graphics, desi nu e obligatoriu ca sa existe optiunea asta! Vezi ca prima data se instaleaza driverele Intel si dupa cele nVidia!

| KodrutZ a răspuns (pentru youlooser):

Ce rezolutie are laptopul? Daca e full HD, e clar. Daca voiai jocuri, puteai sa te documentezi un pic INAINTE sa faci prostia de a il cumpara...

| youlooser explică (pentru KodrutZ):

1366 x 768 si e HD

| KodrutZ a răspuns (pentru youlooser):

1366X768 nu e nici HD, nici full HD, ci o struto-camila. In fine, vezi linkul pe care l-am dat pentru rezultate. La rezolutia asta, 920M-ul se comporta jalnic si abia daca ruleaza citeva jocuri putin pretentioase fara probleme.

| youlooser explică (pentru K0sti):

In cutia de la Laptop am primit un CD cu toate driverele, l-am bagat pe ala dupa ce am instalat windows-ul si "si-a facut treaba".