| GamingTimeYT a întrebat:

Hei TPU, am o problema.
As vrea sa imi achizitionez un pc de 3500 lei.Am facut 2 builduri unul pe amd, altul pe Intel. Vreau sa mentionez ca sursa am primit-o gratuit in ambele.Este un FSP Raider 650W.
Apropo as vrea sa fac livestream si yt pe acest pc pe care mi-l voi cumpara!
Care este mai bun:

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu iti recomand Intel. Este mai fiabil decat AMD. Desi AMD-ul este mai puternic. In situatia asta nu stiu ce sa zic!

| GamingTimeYT explică (pentru Salontanul):

Eu am pus aceasta intrebare pentru ca este o concurenta a performantei ff strans.Mai ales ca amd-ul are mai multa stocare, mai multi rami

| DryIce a răspuns:

De ce crezi ca o placa de baza Asus rog rampage 4 extreme edition e 2000 lei fata de cele uzuale care sunt 500/600 lei. Conteaza si placa de baza. Pe una rog poti face oc la greu fara sa se arda + ca rezista sa tot imbunatatesti pe parcurs. Pc care faci tu acuma in 3 ani iei altu.

| DryIce a răspuns (pentru DryIce):

Normal nu faci pc gaming latest cu 3500 lei, macar 6000 lei. Degeaba iei gtx 970 daca placa de baza e varza, la 300 lei asa si tine, treaba ta.

| CPAElites a răspuns (pentru DryIce):

"Degeaba iei gtx 970 daca placa de baza e varza" Ce treaba are PLACA DE BAZA cu gaming-ul?
Poate sa cumpere si ce-a mai ieftina PLACA DE BAZA ca nu este nicio diferenta de performanta intre una de ~250 lei si una de ~1000 lei

| DryIce a răspuns (pentru CPAElites):

Pai din ce zic si altii "Usually there is little or no performance difference when using stock clocked cpus." Dar daca vrei oc nu poti daca e cheap motherboard. Daca pe acest cpu merge 3, 8 ghz si el vrea 4, 5 pe oc nu are cum, adica poate si pe placa aia de baza da nu rezista. Placile ieftine se mai si ard nu tin prea mult.

| Jipa95 a răspuns (pentru CPAElites):

"Degeaba iei gtx 970 daca placa de baza e varza"
Placile de baza ieftine limiteaza performantele placilor video high end, chiar si procesoarelor. Am simtit-o chiar eu pe pielea mea avand un asrock 960gm-vgs3 fx cu un gtx 960. Nu puteam urca frecventele in nici un fel, aveam numai probleme daca incercam sa-i fac vreun OC. Procesorul un fx 6300 puteam sa am watercool pe el caci si la frecventa stock, si in boost facea throttling, si asta datorita vrm-urilor insuficiente, de proasta calitate care se incalzeau. AM upgradat cu un 990FX Extreme3 iar problema a disparut de mult. Deci, placa de baza are si ea rolul ei, mai ales atunci cand pui componente high end pe ea.
@GamingTimeYT, eu ti-as recomanda configuratia pe Intel, este mai ok dar mai umbla un pic pe acolo si ia o carcasa mai buna.

| Pairoc12 a răspuns:

Iti recomand cel cu Intel, dar iti mai recomand sa iti cumper piese si sa ti-l faci tu singur, iesi mai ieftin.

| GamingTimeYT explică (pentru Pairoc12):

Este pe piese dude

| Salontanul a răspuns (pentru Pairoc12):

Te-ai uitat pe link-uri? Ai vazut ca este pe piese?