| HappyGirl_7385 a întrebat:

Hei TPU, am o problema cu o reinstalare windows. Am un Acer Aspire cred ca modelul 5742 de cateva luni, nou. Prima data i-am instalat windows 7 acum cateva luni, a mers foarte bine instalare si totul pana acum si inca merge. Insa astazi am vrut sa il reinstalez cu tot acelasi dvd, insa in loc de mesajul sa apas orice tasta imi apare eroare cu code 5 " cannot boot from cd code 5 ". Acum am cautat pe net, si spun ca e placa de baza, cred, veche, dar cum, daca era prea veche de 7 nu mergea nici prima data -.-. Ah da, in bios am deja setat de prima data, sa buteze prima data dupa cd/dvd :d. Sper ca ma puteti ajuta

4 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Ori nu-i bun cd-ul dvd-ul cu windows-ul... ori intra in bios si ai sa gasesti o setare sata ata... ahci. si schimbi acolo

| HappyGirl_7385 explică (pentru eandopuncttk):

Mersi mult! Acum incerc ce-ai spus tu :d!

| laptopnews a răspuns:

Dar de ce iti reinstalezi sistemul de operare asa des? happy

| robert35 a răspuns:

Parerea mea este sati instalezi un xp dar sa stii sa-l faci butabil dupa cum ai descris daca pc este cam vechi asta ti-as recomanda ramane la aprecierea ta cat despre win tau daca ti-a facut apdeituri posibil sa fie o problema