| Serban789 a întrebat:

Recent, acum o saptamana, mi-am cumparat un placuta RAM 1GB DDR1 Zeppelin, deoarece imi merge greu PC-ul cu doar 512mb RAM laughing

Bun, am bagat placuta, si dupa ce am bagat placuta, am aprins calculatorul. Nu se mai auzea bip-ul acela si nici nu mai pornea, am scos placuta, dupa am pornit calculatorul, si se pare ca merge.

Ce sa fac ca sa mearga placuta bine si fara incidente?

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Probabil nu facea bine contact acea memorie. Daca e introdusa bine, nu e stricata si e potrivita pentru acea placa de baza, atunci merge fara probleme. Am inteles ca prima data nu a mers si dupa ce ai scos-o si ai pus-o la loc a mers, deci e posibil sa nu fi facut bine contact prima data.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Atunci cand se umbla in interiorul calculatorului, trebuie sa fie toate cablurile scoase (alimentare, monitor, retea) ca sa nu se strice placa de baza, memoria sau alte componente.
http://www.programecalculator.ro/cum-se-schimba-memoria-ram/

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Pentru a nu avea probleme cu placa de retea, cablul de retea se scoate ultimul si se conecteaza primul (pentru a evita descarcarile de curent prin cablul de retea)

| CPAElites a răspuns:

Sa runci pc-ul la gunoi!
Cum sa cumperi ram pentru cacatu ala?
Degeaba mai pui 1gb ram ca nu vei simtii nicio diferenta..Cauza principala fiind procesorul invechit care sigur are peste 11 ani!