| FallCrush a întrebat:

Hei, un prieten are o tableta( Allview ax2 frenzy ) si nu ii mai merge. Ecranul e alb, cand o deblocheaza se aude sunetul, dar ecranul e tot alb. a incercat sa o reporneasca apasand pe butonul de reset, dar nu se intampla nimic. Help pls

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A luat-o pe afara pe gerul asta? Daca a facut greseala asta si a prins-o gerul cand intra in casa sa n-o deschida imediat ca ii strica display-ul. Se poate ca de la update sa faca asa, adica in timp ce se updata, s-a blocat si a crapat driver-ul video. De obicei nu se blocheaza pe alb, dar daca merge tot in afara de display este panglica de contact, cea care face legatura intre placa si display (cel mai probabil a scapat-o in cap). Conecteaz-o la PC cu un cablu usb si daca o detecteaza, pune-o in modul Split TV sa vezi daca imaginea monitorului se vede si pe ea. Daca nu, inseamna ca nu e software si trebuie dusa la reparat (sau data pe garantie in service).