| vasile999 a întrebat:

Heii laughing am un laptop vai de viata lui dar as vrea sa bag si eu cv in el cat de cat sa mai imi duca cateva jocuri ce ar trebui schimbat prima oara am un procesor foarte slab care cpuboss.com i da nota 0.5... Intel(R) Pentium(R) Dual CPU T3200 @ 2. 00GHz si un video card tot ca naiba Mobile Intel(R) 4 Series Express Chipset Family

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ai ce să-i mai faci, decât să-i mărești RAM-ul și să înlocuiești HDD-ul cu un SSD (HDD la laptop-uri este foarte lent, mai ales la cele vechi cum e al tău). O îmbunătățire reală ar fi înlocuirea procesorului cu unul cu video HD Graphics încorporat, dar nu cred că-ți suportă placa de bază. Mai strânge bani și poate prinzi vreo promoție bună pe e-mag.

| heddy10 a răspuns:

Salut! La ce procesor si placa video ai, o investitie in rami nu cred ca isi mai are rostul. Mai bine iti iei unul nou, mai potent.

| vasile999 explică (pentru heddy10):

Deaaaa dar nu prea am fonduri happy asa ca doar cat sa fie mai decent de cat cartof cu rami happy

| heddy10 a răspuns (pentru vasile999):

E mai complicat cu schimbarea pieselor la laptop. Ideea e ca orice ai schimba la el, o sa fie tras in jos de celelalte componente. De exemplu degeaba schimbi procesorul daca placa video nu ajuta deloc (in jocuri ma refer). Acum depinde si ce jocuri vrei sa ruleze.

Stiu si eu ce inseamna sa vrei mai mult de la o leguma laughing

| tpuuser999 a răspuns:

Am avut un laptop foarte asemanator (Acer Extensa, din 2010 sau mai vechi), si dupa ce i-am schimbat HDD (nu am pus SSD, doar unul cu SATA3) si l-am ridicat la 4Gb RAM (80 lei, Okazii), nu prea am mai putut schimba nimic la el. L-as fi folosit in continuare, dar incepuse sa sacadeze pe Youtube si sa fie cam lent in general (si cu Windows 7, si cu Ubuntu... iar XP era prea vechi sa-l mai folosesc). Placa video este foarte slaba, dar am reusit sa joc Doom 3 si Far Cry pe el, la performanta decenta (plus Diablo 3, dupa cateva incercari).