| FallenAngelAlina a întrebat:

Hey! Am nevoie ungent de ajutor! Cum resetez BIOS-ul la un calculator?
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Exista unele programe care se booteaza de pe discheta sau CD si reseteaza BIOS-ul insa recomandarea mea e sa desfaci unitatea si sa-i scoti pentru vreo 15 minute bateria de la placa de baza, asa ii va reseta CMOS-ul (memoria care tine setarile BIOS-ului) si ceas-ul de la calculator. treaba cu reinstalatul windows-ului nu are nicio treaba nu stiu ce vorbeste ala saracu de el.

8 răspunsuri:
| Korrawi a răspuns:

Ai uitat parola la bios sau nu o stii, ca sa pui dvd-ul sa booteze de pe el. Din nefericire, ori cauti in manualul placii de baza unde e jumperul care reseteaza biosul, ori scoti bateria de pe placa de baza si o bagi la loc. Nu ai cum sa faci asta fara sa desfaci unitatea, decat daca ai cumva o placa de baza cu CMOS reset switch undeva pe backplate. Unele placi facute pentru overclocking au acest feature. Poti sa incerci sa apesi F11 sau ceva de genu pentru boot menu, dar asta doar daca placa de baza suporta sau nu aceasta functionalitate. La boot menu nu ar trebui sa-ti ceara parola. Zi ce calculator/laptop ai (placa de baza) si poate putem sa te ajutam mai mult.

| al3x955 a răspuns:

Trebuie desfacuta unitatea principala.
http://www.wikihow.com/Reset-Your-BIOS exista o multime de ghiduri pe internet

| FallenAngelAlina explică (pentru al3x955):

Si nu se poate intra in BIOS si reseta fara sa desfac unitatea?

| al3x955 a răspuns (pentru FallenAngelAlina):

Din cate stiu eu Nu, acuma cauta si tu pe google poate gasesti fara sa scoti capacul unitatii, cine stie poate ai noroc si eu ma insel. big grin

| FallenAngelAlina explică (pentru al3x955):

Nu-i ca te inseli, stiam de metoda asta dar vream sa stiu daca mai exista alternative.

| alexolah2001 a răspuns:

Nu poti.trebuie sa iti reinstalezi windowsul

| FallenAngelAlina explică (pentru alexolah2001):

Problema ii ca dvd cu windows nu booteaza si nu-l pot instala si vreau sa resetez BIOS-ul ca sa pot instala windows-ul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexolah2001):

Ce legatura are Windows-ul cu resetarea BIOS-ului? BIOS-ul nu face decat sa initializeze si sa testeze hardware-ul si nu are nici cea mai mica legatura cu un sistem de operare, indiferent de care este acesta.