| LittleLiarForever a întrebat:

Hey! In ultima vreme, in timp ce ma uit la seriale mi se face monitorul de culoare verde si nu ma mai pot uita! Din ce cauza? Este de la boxe sau de la placa video? Ori monitorul este pe duca? Help me please!

Răspuns Câştigător
| readdevil a răspuns:

Buna!
Daca ai patit ceea ce cred eu ca ai patit trebuie sa urmezi pasii astia. Incerc sa fiu explicit.

1. Sa zicem ca vrei sa vezi "Teen Wolf".
2. Iti alegi episodul
3. Dai play la episod si dupa dai pauza
4. Click dreapta pe serial.
5. Trebuie sa scrie "settings"
6.dai pe settings si debifezi "enable harware acceleration"
8. Reload la pagina si ar trebui sa mearga.
Daca nu merge si se vede tot asa incearca la alte playere varianta asta. De exemplu sunt alea gen "server1/2/3" sau pe alte siteuri unde ai aclasi serial in playere diferite.

Pentru cei ce incear a sa o lumineze pe fata asta: voi sunteti cei care au nevoie de un strop de cultura generala. Cel putin hardware/software. Cu un GPU integrat pe o placa AsRock din 2000 poti sa vezi seriale la 480p fara probleme. La 720p-1080p apare doar sacadat sau nu mege deloc. Overheat la GPU sau chestii de genu in nici un caz. Nu intentionez sa supar pe nimeni. Faza cu boxele. Daca ai un monitor cu tub si ti boxele aproape de ecran, in coltul cel mai aproape de boxe se face o pata verde transparenta. Lucru suparator si care poate fi permanent.

Funda happy

| LittleLiarForever explică (pentru readdevil):

Iti multumesc tare, tare mult! Din tot sufletul!

10 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Lol, boxele nu au treaba cu asta. Posibil o fi ceva defect la monitor sau face figuri placa video.

| LittleLiarForever explică (pentru Florentina9210):

Am vazut undeva pe net treaba asta cu boxele. De aceea am intrebat. Mersi!

| SuciuFlo a răspuns:

Cred ca e de la monitor, boxele nu au nicio legatura, iar placa video nu stiu sa reactioneze asa. Incearca sa conectezi alt monitor daca mai ai prin casa, iar daca face la fel, e bai placa video

| LittleLiarForever explică (pentru SuciuFlo):

Am sa incerc! Multumesc mult! Treaba cu boxele am vazut-o undeva pe net si de aceea am intrebat.

| readdevil a răspuns:

Totusi filmele se vad? Adica chiar daca spui ca e verde poti sa distingi ceva? Asta apare noar in fullscreen? Si te uiti online sau le descarci? Am patit ceva asemanator deci cred ca pot ajuta

| LittleLiarForever explică (pentru readdevil):

Buna! Nu se vad deloc. Se face tot ecranul verde si in fullscreen si asa. Ma uit online.

| Laurentiu_Andrei_1995 a răspuns:

Bună seara! În primul rând vreau să îţi spun că nu au nici treabă boxele cu monitorul ( asta pentru cultura ta generă) în al doi'lea rând, odată ce te uiţi la,, seriale,, cum spui tu, se încălzeşte foarte tare placă video deoarece este solicitata de acel,, serial,,. Îţi recomand dacă stai în pat cu el să îi laşi un loc lângă el că să poată lua aerul necesar pentru ventilatia lui. Te mai sfatuiesc să îţi cumperi un ventilator suport pentru el pentru al ajuta să se răcească mai repede. în concluzie, din cauza căldurii, monitorul tău se,, inverzeste,,.Să ai o seara faina!

| LittleLiarForever explică (pentru Laurentiu_Andrei_1995):

Nu stiu de ce ma luati la misto. Treaba cu boxele am vazut-o undeva pe net, de aceea am intrebat. Si ma uit la seriale online, nu stiu ce-i asa grav. Ma uit doar in weekend, la 2 sau 3 ep si nu unul dupa altul. Oricum va multumesc pentru raspunsul dat! Vreau sa cred ca ati vrut sa ma ajutati si nu sa ma luati la misto! O zi buna!

| SuciuFlo a răspuns (pentru LittleLiarForever):

Nu e de la incalzirea placii video, eu de exemplu editez cam 10 ore pe zi, si montez video-uri de gaming si nu face nicio figura placa video, e o placa de 2 gb luata acum 3 ani cu 400 de lei...deci..monitorul cedeaza