| IAmAnonim a întrebat:

am o intrebare legata de overclock am o placa de baza ecs km400-m2 si procesor amd athlon 2200+ 1.8ghz si coolerul a venit in cutie cu procesorul ar merge sa ii fac un overclock la procesor fara sa il ard?
vorbesc foarte serios
funda+ vot

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Lasa procesorul fără overclock. Il chinui degeaba căci nu o sa ai sporuri de performanta.
Poți face OC cu cooler stock însă sa fii atent la temperaturi. Fara creșteri de voltaje.

| IAmAnonim explică (pentru trolololo):

Si cum pot sa fac oc fara sa maresc voltajele (sunt incepator)

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Pentru a face overclock intri in bios si maresti voltajul,incearca ceva tutoriale de pe google,vezi, daca-i dai prea mult, poti sa-l arzi sau poate sa nu-ti mai porneasca pc-ul.

| trolololo a răspuns:

Din BIOS, însă trebuie sa ai setări de OC. Placa de baza e depășita atât tehnologic cât și moral și sunt slabe șanse sa ai opțiuni de overclock.
Cat despre partea cu arsul, dacă se încinge procesorul PC-ul se oprește deci nu prea poți sa îl defectezi.

| Vasybulan a răspuns:

Fii serios. Fara sa ai cooler-ul la el? Eu asa mi-am busit 2 procesoare(eram incepator)
Numa bine big grin

| Lucian73 a răspuns:

Procesorul este deja setat sa dea maxim de performanta si stabilitate. daca ii maresti frecventa, nu va mai fi la fel de stabil sau chiar se va arde, mai ales daca folosesti coolerul cu care a venit el in cutie. nu obtii mare lucru in sensul performantelor, in schimb risti sa-l arzi. lasa-l asa, strange niste banuti si ia-ti altul mai performant... eu asa as face.