| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. Cine imi poate explica si mie diferenta dintre wi-fi si wireless si toate detaliile despre ele? Multumesc happy

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Wifi e acel aparat care transmite wireless adica internet inalambric ca sa poti conecta alte dispozitive la net. Wifi avem si acasa deoarece fara el nu am avea internet (depinde si de firma care il monteaza) unele il pun altele nu.

Bula
| Bula a răspuns:

Sunt acelasi lucru, cu denumire usor diferita.
Wire = fir
less = fara
Wireless = fara fir
de aici vine si prescurtarea wi-fi.
vezi: Wikipedia Wi-Fi

Bula
| Bula a răspuns:

Cum poti da "fundita" pentru un asemenea raspuns habarnist?
Macar fa un efort minim si citeste din literatura de specialitate sau din universalul lexic de pe net: Wikipedia!
Sau ai doua defecte majore: nu stii nici sa citesti, nici sa gandesti!
Ne faci de rusine, pe specialistiii de pe TPU, care dorim sa ajutam!

| MillzBya a răspuns:

Scuza'ma domnule bula, daca doreai "fundita" poate ar fi trebuit sa'mi raspunzi exact la ce am intrebat...stiu si eu ce inseamna wireless ca nu's picata din luna, doar vroiam sa stiu ce'i unu si ce e celalalt... daca n'ai inteles intrebarea, ghinionul tau...si oricum, nu sunt nici eu multumita in totalitate de raspunsul acela, dar comparativ cu celelalte era cel mai bun. am asteptat mult timp, dar alt raspuns n-a mai venit. asa ca te rog sa-ti pastrezi comentariile inteligente pentru altcineva happy

| razvascump a răspuns:

NU e nici o diferenta inseamna acelasi lucru happy wi-fi (Wirless) este reteaua fara firwinking

| Darkmind a răspuns:

Wi-fi este folositor atunci cand ai la unele aparate receptor wi-fi adica acestea pot gasi (daca se afla) o retea sau router (daca acestea nu sunt codate)poti beneficia de internet gratis.
wireless este folosit la tehnologia fara fir cum ar fi tastatura sau mouseu'l.