| TurnOn a întrebat:

Cine ii poate explica cum e cu Tumblr-ul? vreau cam toate detaliile! funda!

1 răspuns:
| capsuna16 a răspuns:

Tumblr este o platforma de microblogging şi site-ul web care permite utilizatorilor sa posteze text, imagini, video, link-uri, citate şi audio pentru a tumblelog lor, un blog de scurtă formă. Utilizatorii pot urmări alţi utilizatori, sau pot opta pentru a face tumblelog lor private. Serviciul pune accentul pe uşurinţa de utilizare. Site-ul pe locul ca fiind cea mai mare reţea socială zecea cu 6, 8 milioane de vizite pe săptămână. Potrivit comScore, Tumblr marcate 13.4 milioane de vizitatori unici in SUA, in iulie, 2011 - până 218% din iulie, 2010. Tumblr, Inc, compania care operează site-ul, îşi are sediul în Midtown Manhattan, New York City.
Conţinut

David Karp Tumblr fondat în anul 2007 cu Arment Marco ca dezvoltator de plumb. 75000 bloggeri existente, în curând au trecut la platforma, iar din acel moment, serviciul a acumulat mai mult de 3 milioane de utilizatori. În 2009, Tumblr achiziţionat aplicaţia iPhone Tumblr, initial cunoscuta ca Tumblerette, care a fost creat de Jeff Rock şi Ross Garrett.

Potrivit unui 08 martie 2010 Ultimul mesaj de David Karp la blog-ul personal Tumblr, site-ul este acum o medie de 2 milioane sunt mesaje noi si 15.000 de utilizatori noi in fiecare zi. Începând din 2009, Tumblr a avut o rată de retenţie de 85%, comparativ cu 40% pentru Twitter.

La data de 17 martie 2010, pe blogul personal Tumblr Tumblr a anunţat că ar putea fi accesate pe smartphone-uri BlackBerry, printr-o aplicaţie creată de MOBELUX. Pe 17 aprilie 2010, cererea a fost pus la dispoziţie pe BlackBerry App World.

În septembrie 2010, Arment Marco stânga Tumblr să se concentreze asupra Instapaper.

La data de 05 decembrie 2010, Tumblr a fost inaccesibil pentru aproximativ 47 ore datorita unor erori în timpul de întreţinere.

Ca de unu mai 2011 Tumblr a inclus mai mult de 5 miliarde numarul total de mesaje şi de peste 17, 5 milioane de bloguri total. În iunie 2011, Tumblr depăşit Wordpress în numărul total de bloguri, de rupere prin marca cei 20 de milioane de euro. Tumblr a depasit începând de la 30 de milioane de bloguri total.

La data de 21 octombrie 2011, Tumblr a devenit prima platformă de blogging pentru a găzdui blogul preşedintelui Obama.
[Modifică] Recunoaşterea

În ianuarie 2009, Tumblr a fost numit de către personalul de PC World ca fiind unul dintre "top cinci instrumente lui Obama tech".

În luna august 2009, CEO-ul Tumblr, David Karp, a fost numit Cel mai bun antreprenor Cuplu Tech 2009 de către BusinessWeek.

În luna august 2010, Tumblr a fost numit ca un finalist în Lead411 din New York City Hot 125.

Celebritati precum Deadmau5, Lady Gaga, Dianna Agron, Zooey Deschanel, Mark Hoppus, Hayley Williams, Nikki Sixx, Graham Coxon, Tommy Lee, Eliza dusku, Matthew Gray Gubler, John Mayer, membri ai viitorului Par, Joseph Gordon-Levitt, Brutus Gets The Girl, Barack Obama, Alex Gaskarth, Mike Shinoda, Lumini, John Legend, Britney Spears, Katy Perry, Gabe Saporta, Rebecca negru utilizare Tumblr.

În 2011, Noi suntem 99% tumblr dus virale şi a devenit sloganul unificatoare pentru Ocuparea Wall Street circulaţie.

De finanţare versiunea originală Tumblr a venit din castigurile lui Karp in calitate de consultant software la UrbanBaby site-ul părinte. Tumblr a crescut finanţarea de la Uniunea Ventures Square, Spark Capital, Martin Varsavsky, John Borthwick (Betaworks), Fred Seibert, şi Sequoia Capital (printre alţi investitori). Tumblr parts doi investitori de plumb cu Twitter. Preşedinte şi COO John Maloney a fost fondatorul UrbanBaby cu soţia Susan Maloney.