| anonimguy3 a întrebat:

As avea o intrebare mai retarda asa cred: Vreau sa "improvizez" daca pot spune asa internet la un PC. Am 2 pc-uri acasa si unul din ele are placa de retea wireless. Si vreau sa fac o improvizatie de genul sa conectez cele 2 placi de retea (cele din placile de baza de la ambele pc-uri nu cea wireless cu cealalta de la pc) intre ele prin cablul care se conecteaz din routeru de internet la pc (stiti voi care nu stau sa explic). Si ma gandeam daca pot avea net pe celalat pc asa. Adica netu din unul din pc-uri sa fie transmis la celalalt prin cablul de retea conectat la placa de retea din placa de baza a celuilalt. Daca nu merge VA ROG SPUNETI-MI ca sa nu fac vreo prostie si sa dau dreacu unu din pc-uri degeaba.

FUNDA!

Daca aveti nelamuriri la intrebarea mea intrebati-ma va rog. big grin

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

I-ati un switch si ai terminat balciu : http://www.pcgarage.ro/switch-uri/trendnet/te100-s5/

| anonimguy3 explică (pentru Jipa95):

Poate o sa imi iau dar de intrebare mea? Ar merge ce am zis eu sau nu si as da dreacu ambele pc-uri xD

| Jipa95 a răspuns (pentru anonimguy3):

Da. Sigur ca merge dar nu o sa fie o conexiune tocmai stabila, si vei intampina probleme pe parcurs. NU am inteles mare lucru din intrebare, alta data te rog sa explici mai bine. Tu vrei sa dai net la la pc-ul cu wireless, catre celalalt pc. Daca ambele pc-ur aveau wireless, iti recomandam programelul : http://www.wifihotspotcreator.com/ prin care poti transmite net de la pc/laptop nu stiu, sa dai la tableta, telefon, etc ( orice care poate prinde net ) cu programelul instalat pe pc-ul cu wireless transmiteai net catre cel fara wireless. Poti face asta, dar vei mai avea nevoie de un acess point cu care sa poti capta semnalul wi-fi.

| anonimguy3 explică (pentru Jipa95):

Sa zic mai babeste si mai ca cocalari ca sa intelegi xD : Deci pun PC-urile unul langa altul, iau cablul de transfer de la router de net. Il bag in pc-ul cu placa wireless si din pc cu placa wireless bag celalalt capat al calbului de transfer in celalalt PC. Si intrebarea este: de pe pc cu placa wireless voi putea avea net pe celalalt pc fara placa wireless fara probleme sau sa stric cv la unul din pc-uri sau etc.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonimguy3):

Ar putea sa mearga, dar trebuiesc si cateva configuratii facute in pc-ul cu placa wireless ca sa mearga si pe celalalt. Nu am mai facut niciodata chestia asta, si nu-ti pot spune daca merge sau nu, dar din auzite stiu ca merge.
Bft!