| WaRnInGforNicu a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un pc de gaming si vreau sa stiu parerea voastra. Am un buget de 1350 ron. Si cam astea sunt componentele la care ma gandeam : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1234944/ Ce ati schimba voi la el?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Salutare! Schimba gt t730-ul cu un r7 240 http://www.pcgarage.ro/......-bit-bulk/
Este cu putin mai performanta, si investeste mai mult in procesor.
Daca ai pune un g3258 : http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g3258-32ghz-box/ ar iesi o configuratie decenta tinand cont ca procesorul este deblocat si extrem de usor de overclocabil, la frecventa de 4ghz ar egala un i3 4160, ceea ce este foarte impresionant.
Daca nu ai nevoie de spatiu de stocare, ssd acela este o alegere foarte buna, vei avea un boost considerabil de performanta.

| WaRnInGforNicu explică (pentru Jipa95):

Multumesc mult pentru raspuns. Mi-a fost de folos, am schimbat componentele vechi cu astea care mi le-ai sugerat si peste cateva zile il voi comanda.

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Calculatorul facut de tine este foarte slab deoarece :
1. Nu iti trebuie SSD, dai banii pe ceva ce nu iti trebuie (SSD e bun daca vrei sa descarci cu viteze mari de pe internet si programatori)
2. Placa video este slaba, foarte slaba
3. Procesorul este bunicel dar poti mai bine
4. Sursa este bunicica dar nu prea are eficienta buna si nici protectii, poti sa cumperi ceva mai bun daca mai adaugi ceva

Eu iti recomand aceasta configuratie :
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1235274/

Daca tot primesti o bareta de 4gb gratis, am decis sa nu adaug RAM si daca deja ai hard disk, acest calculator o sa te tina 2-3 ani.
Pe viitor o sa trebuiasca sa mai adaugi inca o bareta de 4 gb.

| Jipa95 a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Unde-i carcasa, hdd? Ai depasit cu mult bugetu lui
1. nu o sa-l ajute cu nimic 260x-ul ala de 2gb. Varianta de la sapphire de 1gb oc este si mai ieftina cu 100 lei iar performantele is aceleasi.
2. cu un procesor relativ mai ieftin gen Intel g3258 @4ghz sterge pe jos cu 4300-ul happy

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Jipa95):

G3258 sterge pe jos dar trebuie si o placa de baza putin mai scumpa (pentru acel OC) si acel procesor are doar 2 nuclee, pe termen lung nu mai duce mult, plus ca nici in prezent nu sta prea bine in unele jocuri.
Placa video 260x cu 2gb GDDR5 am ales din cauza ca poate vrea sa joace cu texturi de rezolutie mult mai mare decat minim (Tomb Raider, Watch Dogs, Assassin's Creed, GTA V).
Nici in configuratia lui nu am gasit carcasa sau hard disk, banuiesc ca le are deja.

| WaRnInGforNicu explică (pentru SilviaDulcik):

Multumesc mult pentru raspuns, dar nuprea vreau sa trec la AMD... Pentru ca pe parcurs imi voi imbunatati procesorul... Datorita tie am gasit o sursa buna. Mersi incodata!

| StochitaCatalin a răspuns:

Sunt bune in pretul acesta.HDD nu iti trebuie, ai deja unul? Daca da ai putea renunta la SSD pentru ca nu o sa te ajute mult la componentele acestea.Si poti lua ceva mai bun, un amd fx6300 cred ca ar intra in buget fara ssd