| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU
Cati ani credeti ca o sa dureze pana vom putea conduce masini zburatoare si vom folosi gadgeturi cu holograma 3D?
Si ce alte chestii sperati sa apara in viitor? Eu asta mi-as dori, o masina zburatoare si holograma 3D in loc de touch screen la telefon. big grin

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Dacă se vor da în continuare permisele așa de ușor cum se dădeau la Suceava - în 2-3 ani vom avea mașini zburătoare în toată Românica!
laughing
3D sau chiar 4D și 5D poți avea și acum - fără gadgeturi. O sticlă de Mona și problema-i că și rezolvată!
Avem la Vaslui, la Botoșani, la Giurgiu și Teleorman internet mai rapid ca în New York dar suferim de analfabetism informatic! Mulțumim celor care ne-au condus în ultimii 20 de ani!
Mai întâi vor zbura porcii prin văzduhul patriei și după aia vom avea noi mașini zburătoare!
Să fii iubit!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu se stie cu exactitate cand va fi

regis
| regis a răspuns:

Eu nu am speranta sa le prind.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În 1960 la un număr aniversar al revistei pentru copii și adolescenți Vaillant, se făcea o prognoză de viitor, că vom avea videotelefoane și automobile zburătoare. Azi avem și, și drone.
Așa că, așteaptă, în curând.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Legat de masini, stii ca nu este vorba doar de tehnologie? Tine si de oameni, de mediu si de mai multi factori. Dar ca raspuns... probabil 100+.

Si chestia cu hologramele... putin este implementata deja.

Numai bine! ^^

| Sofer a răspuns:

Mulți ani de acum. Vreau o mașină zburătoare și o femeie robot la fel ca în terminator.

| LPCTSTR a răspuns:

Masini zburatoare poate in 10 ani, daca vom reusi sa ne debarasam de combustibilii fosili, sa concepem baterii ultra-eficiente si, bineinteles, ieftine din toate punctele de vedere; caci motor avem, materiale pentru sasiu avem, dar nu si baterii sau alti combustibili ecologici ca sa puna in miscare ideea ta.
Holograma asa cum ti-o imaginezi este imposibila si aproape inutila, cel putin, cu conceptele de pana acum avem numai iluzii de holograma.

| siriusblack98 a răspuns:

Cel putin 1000 de ani de acum. Nu ca nu am putea dezvolta respectiva tehnologie, dar noi abia suntem in stare sa mergem cu ele pe sosele. Sa nu mai zic ca ne plac extrem de mult cazanele dinainte de 2005. La noi deocamdata tigaile din 98' cu peste jumătate de milion de kilometrii la bord și căruțele sunt la putere.

| zilog a răspuns:

Vine apocalipsa gata prea multă tehnologie conduce la distrugerea omenirii

| NotNamed a răspuns:

Cat mai curand. O sa ajungem sa calatorim cu masini zburatoare care pur si simplu leviteaza datorita fizicii si științei pe care credinta in divinitate o detesta. Gândește-te daca supraviețuim ca specie ce va fi peste 1000-2000 de ani. In 2050 Elom Mask are de gand sa trimita pana la 1milion de oameni pe marte..Peste 1000-2000 de ani vom colinda alte sisteme solare si posibil sa dam de fiinte inteligente care vor spune ca suntem extraterestii si care vor avea si aia la randul lor, posibil, credinciosi care vor nega existența noastra. rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta cu mașinile zburatoare, sună bine, dar nu știu cat de practica ar fi. In primul rand m-as gandi ca ar fi un consum mult mai mare, la inceput vor fi galagioase si mici(pentru a zbura mai ușor). In plus cum va fi infrastructura? Pur si simplu zbori de capul tau? Ceva "drumuri" tot trebuie sa fie. Si ce facem cu șoselele pe care le avem deja? Le demolam si construim imobile? Parerea mea e ca din punct de vedere ingineresc, asa ceva se poate inventa si azi(dar nu in masă), problema este de infrastructura si fezabilitate. In plus, ca la orice device nou, primele modele vor fi slăbuțe, abia dupa cațiva ani de perfectionare vor ajunge atragatoare pentru publicul in masă. Cât despre holograme, din nou, ele deja exista si se pot face, dar inca nu pentru masele de oameni.

| MValentin a răspuns:

O sa apara in urmatorii 30 de ani sa zic, dar nu o sa apară la noi (europa-america-occident).
Ci in partea orientului asia mai exact china sau japonia. Si pana sa ajungă populației vor mai trece 100 ani

| badpanda a răspuns:

In Romania o sa apara primele din cauza lipsei de autostrazi.
Acum zboara doar in gropi.

| InOrOut a răspuns:

Nu se poate face masina zburatoare ca in filme, inca nu s-a inventat antigravitatia. Ce exista prin electromagneti si ioni e putin. Iti trebuie sa consumi energie electrica sa faci sa leviteze ceva. In filme leviteaza singure. Ar putea merge pe tipul balon cu gaz dar balonu ar fi de 50 de ori mai mare decat masina. Poate daca inventeaza un gaz mai "special" sa incapa in balon mai mic si sa fie la putere cat un balon mare. S-ar putea. Probabil inca 300 ani.