| Okey a întrebat:

HeyTPU! Am un aparat foto NIKON S3100 care nu vrea sa se mai deschida...acum 4 zile faceam poze cu el si imi apare un mesaj"bateria este consumata"l-am inchis iar a doua zi cand il deschid imi aparea acelasi mesaj. L-am pus la incarcat, l-am mutat in mai multe prize, i-am scos bateria, l-am pus la cald cand era rece dar acum nu se mai deschide deloc si nu stiu ce sa-i fac! Oare e din vina incarcatorului? Va rog sa ma ajutati! Funda!

1 răspuns:
| soul2soull a răspuns:

Bateria este moarta incearca sa-i bagi putin curent in ea cu o sursa externa de curent continuu vezi ce tensiune are bateria si incearca sa gasesti o sursa de curent, cu care sa ai dai curent cu cel putin 2 volti mai mult,
timp de 10-15 secunde atentie la plus si minus dupa care o bagi la incarcat imediat normal cu incarcatorul original