| Andrei2991 a întrebat:

Imi explica si mie cineva de ce cand fac o fotografie cu camera de la telefon (8 MP) in apropiere totul arata uimitor, de parca as fi facut-o cu un GoPRO 4, dar cand vreau sa fac poza unui peisaj, care mi se pare interesant, totul arata, blurat, pixelat, de cea mai proasta calitate. Si nu, nu am zoom-ul activat. Si camera video este curata. Poate stiti voi o solutie ca am mai cautat oameni cu problema asta si nu gasesc pe nimeni care sa imi raspunda...

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca lentila e curata, lumina e buna, la aproape poza e clara si la departare este neclara, atunci camera are optica de-focalizata.
Din pacate, reglarea corecta a focalizarii este foarte dificila (sau chiar imposibila), iar in aceste cazuri camerele trebuie schimbate.