| xyzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Imi puteti spune o placa de baza compatibila cu un Proccesor AMD FX-6300 3.5 GHZ? Maxim 200-220 lei

12 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Aici gasesti tipuri de placi de baza cu socket AM3+, pe care se potriveste procesorul indicat pe tine.

http://www.emag.ro/......priceasc/c

Sunt ordonate crescator, dupa pret.
Analizeaza bine descrierea lor.

| Gabi05 a răspuns:

Placa asta de baza suporta procesorul fara update de bios.

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/960gm-vgs3-fx/

Cele recomandate mai sus nu il suporta.Nu toate placile pe am3+ suporta procesoare pe am3+

| xyzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Gabi05):

Am vazut ca are placa video integrata.Tocmai asta nu doresc

| sltlp a răspuns (pentru xyzzzzzzzzzzzzz):

Pai si cu ce te incurca acea placa video integrata? Eu o vad ca un avnataj. Daca e sa cedeeze vreodata placa video dedicata, stai pe inntegrata pana cand se repara.

| xyzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sltlp):

Sunt cam noob cu astea cu pcurile.Din cate am inteles in cele spuse de tine.Pot sa am si o placa video integrata si una dedicata in acelasi pc? Si pcul meu o va citi pe cea dedicata?

| sltlp a răspuns (pentru xyzzzzzzzzzzzzz):

Da, poti sa ai si dedicata si integrata. Cand pui dedicata o sa o folsoeasca pe cea dedicata. Daca nu ai dedicata, folosesti integrata.

| xyzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sltlp):

Pai cum, pot sa aleg din bios, sau de unde?

| Gabi05 a răspuns (pentru xyzzzzzzzzzzzzz):

Nu alegi de nicaieri.
In momentul cand ai pus placa video dedicata, o va citi pe ea.
Daca placa video dedicata se arde, atunci scoti placa video dedicata din pc, si pc-ul o va citi pe cea integrata.

Intelegi sau scriu mai pe romaneste?

| xyzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Gabi05):

Am inteleshappy

| BMadalin1992 a răspuns:

In general AMD este compatibil cu Gigabyte. FX -6300 nu stiu, eu am AMD Sempron 3200+ placa de baza gigabyte, placa video nVidia.