| nukeyly a întrebat:

In ce conditii iti poti instala acasa un mic reactor nuclear sa acoperi lejer consumul de curent si care ar fi costurile?

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca glumesti. Sau visezi.

| sierra1 a răspuns:

Simplu: iei o rachetă nucleară (de pe piață), o demontezi și folosești materialul radioactiv din ea. Mai iei niște apă grea (în canistră de tablă, să fie grea) și le pui în chiuvetă e mai bine că e izolat.

Curent plăcut!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cât de mic? Nu ai acasă condiții pentru asta. De fapt un licean din America a început să construiască unul la el în garaj, cu informații găsite pe Internet și a poluat radioactiv un cartier întreg.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți; dar nu te oprește nimic să faci apă caldă și curent din energia solară și eoliană. Costurile sunt relativ mari, dar nu mai depinzi de rețea.

| relian a răspuns:

Aia da, ce filme ai m ai vazut?laughing Centrale de astea mici, is doara experimental, cel putin in realitate.Asa in vise sau in filme sit pe alese.
Intreaba pe aia cit costa, banui camera de filmat si ceva machete, nu costa cine stie asa de mult, arati ca ai reactor in casa laughing

| Wr3nch a răspuns:

In nicio condiție kekw. Doar nu crezi ca lasa cineva materiale radioctive pe mana unor pampalai care se cred mini-ingineri.

| Frank51 a răspuns:

Nu ar fi greu de construit, însă un reactor nuclear are costuri de producție pe care nici 500 de generații din familia ta nu le poate acoperii. Din punct de vedere al prețului există în schimb alte variante mai ieftine de realizat și care necesită puțin timp de construcție, precum o centrală fotovoltaica, o turbină eoliană, sau dacă stai lângă râu mai mare faci lac de acumulare.

| J0B0MAT a răspuns:

In condițiile în care casa ta e o mini centrala nucleară în care lucrează experți în domeniu.

| johnnny123 a răspuns:

Ai găsit pe Emag de cumpărat reactor nuclear de apartament?

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Într-o condiție de SciFi. Trezește-te!

| DinoTh5P a răspuns:

Hai la mine sa iti dau niste Plutoniu. In rest e usor de tot sa faci un reactor nuclear. Numai ai grija sa nu te frigi!