| andreiyo50 a întrebat:

In trecut am avut un Hard Disk ATA 1 de 80 Gb. Vreau sa-l inlocuiesc cu un SATA de 500 Gb. Se poate inlocui sau trebuie sa imi iau tot ATA?

4 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

Salut. BogdaDk are in mare dreptate - le poti pastra pe amandoua, insa trebuie sa vezi daca placa ta de baza suporta conectivitate SATA(este un cablu nu asa de lat ca cel de PATA si este rosu). Daca nu suporta SATA, trebuie sa iti iei un adaptor PCI to SATA(e destul de ieftin si iti scoate 4 porturi SATA). Bafta, Costi!

| Fredie a răspuns:

Buna. Depinde ce placa de baza ai. Daca nu are suport pentru SATA ai nevoie de adaptor, care nu e deloc ieftin. Bye.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal. le poti adauga pe amandoua dar depinde de placa de baza. la mine merg 4 hdd-uri. dar am decat unul de 200 gb si numi trebuie mai mult. nu am umplut nici o data mai mult de 100 gb. dar ce oi face uh cu 500 nu. funda :d

| JensenB a răspuns:

Buna Dimineata!
Le poti pastra pe amandoua, si cel de 80 GB si cel de 500 GB
Eu am avut prima oara unul de 75 GB care era ntfs si am pus unul nou de 500 GB care era ATA si merg de minune.
Succes!