| anonim_4396 a întrebat:

Se poate folosi un hard disk sata 3 pe o placa de baza care are numai sata 2?

Răspuns Câştigător
| EVAL a răspuns:

Sata 2 are ca viteza de scriere 150 mb/s iar sata 3 300mb/s. Daca pui un sata 3 pe o placa de baza care suporta sata 2 atunci hardul va lucra la viteza de 150 mb/s.Te asigur eu ca se vad diferente intre sata 2 si sata 3.

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Merge brici, moșule.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Se poate folosi, dar NU la performanţe maxime - în schimb, îl "recunoaşte", dacă la asta te referi.

| IulianP a răspuns:

Este compatibil si nici nu vei pierde din performante.
Diferenta intre SATA 2 si SATA 3 se simte doar la SSD-uri.

| IulianP a răspuns (pentru EVAL):

In daily-use nu ai sa vezi diferentele alea.

| EVAL a răspuns (pentru IulianP):

Sata 2 are ca viteza de scriere 150 mb/s iar sata 3 300mb/s. Daca pui un sata 3 pe o placa de baza care suporta sata 2 atunci hardul va lucra la viteza de 150 mb/s.Te asigur eu ca se vad diferente intre sata 2 si sata 3.

| EVAL a răspuns:

Se poate folosi, numai ca va functiona in regim de sata 2 (viteza de copiere si citire).

| EVAL a răspuns:

In daily-use le vezi la copiere fisiere, citire..bootare

| Maylin a răspuns:

Multumesc mult pentru raspunsuri happy