| soloangel01 a întrebat:

Intr-o sala de informatica calculatoarele sunt legate intre ele(cred ca da deoarece au aceiasi parola)? Imi spune cineva cum aflu ip-urile celor din sala?

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Toate raspunsurile sunt false, mai putin cel care este inaintea mea, adica al lui Adrenalin. O retea se poate constitui si fara conexiune la internet. Asa ca Google din parti. Sa tineti minte ca intr-o retea este imposibil ca doua placi de retea (calculatoare) sa aiba acelasi IP! ESSTE IMPOSIBIL. IP-ul unic despre care se vorbeste aici este al Provider-ului de internet prin care aveti acces la internet. Atunci MyIP va va spune acelasi lucru, dar este al Provider-ului. Ca un raspuns valabil, trebuie sa faci asta, treci pe la fiecare calculator in parte, faci ce ti-a spus Adrenalin din CMD, afli tot. Dar nu stiu la ce ar folosi.

6 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Scri pe google "ip-ul meu".

| soloangel01 explică (pentru kar1GaNNN):

Stiu sa aflu ip-ul de la calculatorul meu! Eu vreau sa aflu ip-ul colegului de langa mine. Cred ca au toate acelasi ip dar nu sunt sigur. O sa vad la ora...

| AdrenalinTm a răspuns (pentru soloangel01):

Decilaughing daca sunt mai multe pc inseamna ca sunt legate la un router pentru ca doar nu o sa aiba net separat la fiecarelaughing(sau legate in retea) deci practic la iesire aveti acelasi ip toti zi-mi de ce ai nevoie ca sa iti explic ce ai de facut
variante ar fi gen hamachi (un programel care creeaza o retea jocuri in retea)daca pentru asta aveai nevoie
sau daca nu port forwarding (nu stiu exact daca asa se scrie) care se face din setarile roterului

| StefanKogut a răspuns:

N-are treaba faptul ca statiile au aceeasi parola cu conexiunea de retea. De cele mai multe ori raspunsul este afirmativ, adica da sunt grupate intr-o retea, de regula de intranet, ip-urile fac parte din clasa C si au forma 192.168.x.x. Ca sa afli range-ul in care se afla ip-urile statiilor trebuie sa te conectezi la routerul care administreaza intranetul si vezi acolo intre ce valori asigneaza adresele.

| MariusMarkus a răspuns:

Toate au acelasi IP. Si scrii la google "my ip" sau intrii in CMD si scrii "ipconfig".