| nutzu' a întrebat:

Intre Windows XP si Windows 7 ce alegeti?
Parerea mea ca 7 este bun pentru jocuri, iar XP-ul pentru programe software de toate genurile.Aduceti voi argumente pro si contra acestor sisteme de operare.

17 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Hamsterule, da un search pe site-ul asta dupa "windows 7" si o sa vezi ca vreo 90% din intrebari sunt legate de drivere, jocuri si programe care nu merg, lucruri care mergeau inainte pe xp si nu mai merg acum pe 7.
Eu sunt pe ideea ca atata timp cat un lucru e bun si merge, nu are rost sa-l schimbi. Am XP de an de zile si cand vreau sa caut un program sau un driver nu-mi smulg parul de pe cap injurand microsoft.
Tu ai zis bine, toate updateurile VOR FI pentru window 7, nu sunt inca.

Abh
| Abh a răspuns:

Mai fiabil - ma indoiesc
cauta singur driverele - functie utila o data la doi ani
interfata mai faina - come on! exista o multime de programe care iti fac aceeasi interfata si pe xp
emulatorul de compatibilitate - pai, asta e ca si cum in loc sa mergi cu masina la servici, ai lua caruta si i-au pune un motor ca sa para masina.
@hamster, me no gamer, nu te pot contrazice la faza aia.

| Bacemi a răspuns:

Windows 7 este mai bun insa pentru moment prefer XP deoarece inca nu s-au facut update-uri la toate programe pentru ca toate sa fie compatibile cu windows 7.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Am XP pe desktop si 7 pe laptop. Imi place mai mult 7 pentru ca e mai fiabil, cauta singur driverele si are si o interfata mai faina. A, sa nu uitam de emulatorul de compatibilitate pentru softurile dezvoltate pentru XP!

| Ana213 a răspuns:

Hai sa fim seriosi tot batranul Xp a ramas lider.
Vrei Sa arate mai bine? Ai teme pe net gratis cate vrei.
Care e diferenta? diferenta e ca windows 7 e nou pe piata si e la moda, sunt de fapt la fel insa e mai stabil xpul, am vazut o groaza de proble pe W7depinde si ala cum il nimeresti, mie personal nu imi place.

| laptopnews a răspuns:

Windows 7 a urmarit linia XP-ului in materie de stabilitate, insa are o interfata mai prietenoasa, si e ceva mai user friendly. Merita incercathappy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

XP inca e mai rapid dupa unele teste, iar dupa altele asemanator. Cata vreme programele si driverele de care am nevoie merg pe XP eu prefer sa pastrez resursele calculatorului pentru programe, nu pentru sistemul de operare happy Din ce am citit, W7 este superior Vista dpdv al performantei, o premiera pentru Microsoft care pe parcurs doar a adaugat si a impopotonat Windows fara a aduce un spor de performanta versiunilor precedente.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

@hamsterx si eu am core 2 quad si 2 Gb RAM pe workstation dar il cocosez cu alte softuri, asa ca nu raman resurse de irosit pe windows. Mereu am fost mai conservator cu sistemul de operare, pana mi-am cumparat un Athlon XP si 512 Mb RAM am folosit '98 - vreo 2 ani dupa ce aparuse Windows XP. Toti aveau de mult XP si se uitau intrebatori, mai ales ca lucram cu hardware IT. Sistemul de operare este doar un suport pentru programe - chiar daca windows vine cu multe utilitare incluse. O fereastra mai lucioasa sau umbre 3D nu imi dau nici o satisfactie, in schimb solicita atentia inutil. E doar parerea mea happy

| hamsterx a răspuns:

Windows 7 e mai bun happy pentru aman2 jocuri, software, tehnologie, design, securitate. Windows 7 e super ok, instaleaza driverele singur, stie tot ce trebuie si trebuie sa gestionezi. Eu cred ca poti alege windows 7 cu mare incredere. Sper ca te-am ajutat. Inca ceva toate updaturile pentru programe vor fi pentru windows 7! sal

| hamsterx a răspuns:

Pai eu sunt de parere ca argumentele mele sunt suficiente nu? big grin thinking

| hamsterx a răspuns:

@abh arata`mi u un program/joc/driver care nu este nulled/warez/cracked si nu merge pe windows 7 happy!

| hamsterx a răspuns:

@cristacheceliute
mi se pare normal sa iti pui un windows care te avantajeaza daca ai 1gb ram happy nu iti recomand windows 7 adica na el cu grafica si tema aero se duce la 550 mb, dar eu am un pc cu 4 gb si procesor quad core 2. 4 deci nu este o problema de resurse.

| andreiyo50 a răspuns:

Eu unu aleg XP pentru ca ocupa mai putina memorie si majoritatea softurilor(de toate genurile:jocuri, programe, etc) ruleaza foarte bine pe el.
Windows 7 e OK dar eu am memoria RAM mica si prefer XP. Windows 7 e un fel de XP dar are grafica si designul imbunatatite. Cel putin asta e parerea mea.

| nutzu' explică:

@hamsterx
Eu am Windows 7... dar inca caut argumente sa il conving pe un prieten sa si-l ia

| nutzu' explică:

Aici are dreptate cristacheceliute...are mare dreptate, dar trebuie sa traim cu gandul ca trebuie sa progresam, deci forza Windows 7!

| radicalthinker a răspuns:

Păi, cum ziseşi, este vorba de Windows, fie el XP ori 7. Nu e mare diferenţă. Sunt nişte plusuri pentru 7, dar pentru simplu utilizator nu cred că sunt aşa mari diferenţe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 7 este cel mai bun...eu il am si sunt ff multumita