| RobertVali111 a întrebat:

Intrebare in domeniul pozelor: stiti sa pozele, mai ales in Photoshop si astea de editat, se pot masura in cm, pixeli, inci etc. Vreau sa stiu cati pixeli sunt egali cu un cm.

3 răspunsuri:
| ΔH a răspuns:

In jur de 30px la 75dpi (dots per inch)

| fif2002 a răspuns:

De obicei la o imagine poti seta o valoare pentru DPI (dots per inch) care poate fi diferita in functie de setarile imaginii respective, dar de obicei o fotografie are in medie 300 DPI (300 pixeli pe inch deci cam 118 pe cm)

| ValentinCN a răspuns:

Ce tine de rezolutia imaginei, atunci aceasta reprezinta numarul de pixeli per inch (ppi), unde 1 inch = 25, 4 mm.
Date exacte despre pixeli, rezolutie si marimi (in mm) le poti afla aici: http://lectii-photoshop.com/afla-ce-este-un-pixel-si-rezolutia-imaginii/