| kiro67 a întrebat:

Intrebare pe scurt : AMD sau Intel? (de ce?)
Salutare tuturor, trebuie sa aleg un laptop intre 2000 si 2500 de lei si nu ma pot decide, treaba e ca vreau sa mearga Bioshock Infinite la mid-high pe el. Pana acum doar aceste doua laptopuri mi se pare bune (raport calitate pret): http://www.altex.ro/......b-free-dos si https://www.flanco.ro/......-dos.html. Eu as prefera acel HP cu AMD pe el, deoarece, comparativ cu cele care foloses Intel, aceste laptopuri sunt mai ieftine si tin pasul destul de bine, dar multi spun ca AMD nu e prea bun pentru unele jocuri si cand vine vorba de rendat video sau editat tot Intel e mai bun. Daca aveti alta sugestie mai buna va rog sa imi spuneti. O si, daca era posibil, as fi vrut un laptop cu CPU Intel si GPU AMD, ar fi fost bun si asa, dar nu prea se gasesc si daca se gasesc sunt scumpe. Am sa folosesc laptopul si pentru gaming, pentru editat/rendat video si de asemenea vreau sa folosesc si o masina virtuala uneori. [Dau funda]

Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Recomand Intel. E mai bun la toate capitolele.

| kiro67 explică (pentru OnuOnulică):

Sa stii ca la masini virtuale AMD e mai bun, oricum, trebuie sa mearga la ce folosesc mai mult si cred ca ai dreptate, Intel e mai bun, multumesc.

2 răspunsuri:
| Cliar a răspuns:

Pentru procesor alege Intel, detin amd si pot spune ca sunt multumit, doar ca procesoarele lor nu prezinta inca tehnologii noi si sper sa repare acest lucru cu zen si cu dx12 ( deja in dx12 vad ca au facut progrese ). Acum depinde si la ce pret gasesti, daca gasesti ceva la un pret mai bun cu procesor Intel si gpu amd atunci ia-l pe acela, deoarece placile video de la amd sunt foarte bune, iar in ultimul timp au inceput sa se ocupe si de drivere mai bine, iar diferenta dintre nVIDIA si amd ( produse similare ca performanta si pret ) este de 4-5fps, in unele jocuri pentru amd iar in unele pentru nVIDIA.