| DDCC a întrebat:

Întrebarea mea este legată de una precedentă - >
http://www.tpu.ro/......ograme-de/

Mi-a fost dat ca răspuns "Glary Utilities este bun".
Apoi mai este un soft pe care MULȚI îl recomandă pe net: Ccleaner. Pe niciun site în limba română NU am văzut o vorbă REA legată de el sau legat de vreun alt soft de optimizare.

Totuși, pe site-uri în engleză cum este cel cu întrebarea asta: http://answers.microsoft.com/......514a7b41c6
sau întrebarea asta http://answers.microsoft.com/......c1e8bf0e35
se recomandă DOAR folosirea lui ca și cleaner, fără să aibă NICI o legătură cu regiștrii. :-? Și devin foarte sceptic. Mă întreb chiar am nevoie de așa ceva?
Sau, alt program "minune" (Alice in WonderLand zici că e :D - mi-am amintit acum de expresie - ): CleanMaster >- http://cristianls.ro/clean-master/

Aș vrea și eu să înțeleg foarte bine de ce atâta lume recomandă la ele cu căldură, de ce nu vezi o vorbă rea de ele DECÂT pe site-ul MicroSoft (ori poate că nu e singurul).
De unde știu aceste "programe minune" să facă atât de mult bine sistemului de operare? De unde știu ele ce anume regiștrii sunt morți și SIGUR nu fac niciun rău dacă ÎI șterg.

Deja îmi pun întrebări în privința a tot.
Poate cineva să mă lămurească (dacă intră în detalii încât SĂ ÎNȚELEG ar fi super) fiindcă vreau să văd cu ochii mei ce-i așa bun în ele (am văzut că GlaryUtilities este singurul soft disponibil pentru download rapid pe site-ul ninite.com ). Pur și simplu mă întreb de ce așa și nu altfel? Tot acest "cleaning" nu poate fi rezolvat printr-un script care să aibă toate comenzile de ștergere a tot ce nu trebuie?

Vă rog MULT de TOT lămuriți-mă, nu-mi dați un link să citesc pe un site CÂT de bun e un program (pe site-ul MicroSoft zicea că dacă am supune un astfel de soft sub test am vedea crudul adevăr).

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Păi chesti aia cu optimizarea de memorie.Acoo trebuie debifat.Din setări se setează la centrul de restaurare să nu stocheze nimic(1 backup e minimul și se debifează toate căsuțele de acolo).La curațare fișiere temporare se bifează tot, la fel și la urme.
Se dezactivează ca aplicația să pornească o dată cu sistemul.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Parțial de acord cu KOsti.Cc cleaner e o mizeria comercială, ce curăța tot și ce trebuie și ce nu trebuie.La fal și tuneUp-ul care după ce că le trebuie bani pe licență îți mai strică sistemul.
Scripturi nu există dar în schimb poți șterge regiștrii morți de la aplicațiile dezinstalate manual, căutând în registru numele aplicației sau firmei producătoare a softului dezinstalat
De asemenea e ste necesar să navighezi în toate grupele de regiștrii ca să ștergi urmele acestora.
Glary Utilities
Setat corect nu instalat ca românu va face excat ce faci manual, dar te va scutii de o oră de muncă. Totul cu un singur click.Plus că are o funcție foarte bună și anume cea de defragmentare registru Windows.Asta va compacta registrul windows, făcând acest registru să fie mai ușor de accesat de către sistem => viteză de lucru real mai mare.
Laudele cu cc celaner-ul provin de la oamni plătiți probabil de piriform să scrie review-uri care să scoata în evidența că mizeria asta comercială este real bună. Review-urile de regulă cam 80% îs plătite de firme de genu ăsta(inclusiv Microsoft-u se ocupă ceu manevre de-astea) și se bazează pe principiul spiritului de turmă care e nativ la oamnei(nu la toți așa dezvoltat e drept, ca mai sunt și oameni ce prima gândesc și apoi fac)
Din experiența îți spun că singura aplicație care optimizează sistemul real din multele testate de lungul timpului este Glary Utilities.
Dar așa cum am zis aplicația TREBUIE setata cum trebuie. Dacă nu va face ce vrea ea și da întradevăr îți va face praf sistemul, asta din cauza așa zisului optimizator de ram.o prostie de aplicație ce-ți mută abuziv conținutul ramului pe swap-ul sistemului, făcând accesarea acestuia mult mai greoaie.Și normal nu poți compara viteza de lucru ditr-un modul electronic cu cea de pe un dispozitiv mecanic cum e hard disc-ul.
Sper că te-am lămurit măcar parțial.Succes

| DDCC explică (pentru DeyCj):

Și cum anume trebuie setată aplicația GU?
happy

| DeyCj a răspuns (pentru DDCC):

Păi chesti aia cu optimizarea de memorie.Acoo trebuie debifat.Din setări se setează la centrul de restaurare să nu stocheze nimic(1 backup e minimul și se debifează toate căsuțele de acolo).La curațare fișiere temporare se bifează tot, la fel și la urme.
Se dezactivează ca aplicația să pornească o dată cu sistemul.

| K0sti a răspuns:

TuneUP si CCcleanear cele mai mari porcarii de programe! Daca vrei sa reinstalezi windows, foloseste-le cu "incredere". Eu am tot "tipat" pe aici mereu, dar cine are are urechi sa auda...
GlaryUtilities la fel!

Informatii pertinente vei gasi tot timpul pe site-urile din afara! In alta ordine de idei, cel ma bun "cleaner" esti tu! Restul e marketing si bube in cap!

| K0sti a răspuns (pentru K0sti):

Ia uite ce spun oamenii care stiu ce e aia meserie: "Under NO condition use the Registry cleaning Option in CCleaner"!

"And it is not recommended that you use ANY Registry or Cleanup/TuneUP/Utilities Program as they may do more harm to your Operating System than any good that they claim to be able to do."... ceea ce spun si eu de foarte mult timp.

| DDCC explică (pentru K0sti):

Îmi cer scuze, K0sti, nu pot da două funde.
Am să încerc un timp GU să văd cât de ok este (cu setările spuse de lupudepenet). Dacă nici ăsta nu-i câtuși de puțin bun eu renunț la toate softurile de genul.

| K0sti a răspuns (pentru DDCC):

Nu-mi trebuie funda, stai linistit! happy
Eu zic sa renunti de pe acum! Desi poti sa experimentezi, ca sa te convingi singur!

| WeAreSmart a răspuns (pentru K0sti):

De Clean Master pentru Android ce zici?

| K0sti a răspuns (pentru WeAreSmart):

Nu stiu ce sa zic, l-am avut si eu pus asa de curiozitate, insa mi se tot bloca dupa un timp si m-am suparat si l-am dezinstalat! In plus e plin de smecherii si daca nu esti atent te duce pe tot felul de site-uri, are reclame, si daca nu esti atent s-ar putea sa ramai fara bani. Nu am incredere in programele din astea! Dar poti sa-l pui sa vezi cum e, insa ai grija pe ce apesi!

| DDCC explică (pentru K0sti):

Chiar după o scanare și optimizare cu GU (și restart apoi) o aplicație (Evernote) mi-a dat ca mesaj "Please wait while system..." când am rulat-o.
thinking

| WeAreSmart a răspuns (pentru K0sti):

Il folosesc de ceva timp si n-am probleme happy