| GYLGYGY a întrebat:

La instalarea windows xp imi apare la nici 30% din instalare ecran albastru cu eroarea classpnp.sys si nu merge mai departe. Cere restart si iar restart.nu mai pot face nimic la el.

4 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Posibil hard disk cu probleme! incearca o formatare totala al lui si o repartitionare! daca vrei sa salvezi ceva de pe el, doar sa-l legi la altcineva pe calculator si sa copiezi acolo sau sa-ti faci dvd-uri! posibil sa fie si de la dvd rom, sa nu citeasca bine cd-ul, incearca prima data cu alte cd-uri! bafta!

| horia2012 a răspuns:

CD s-a zgariat. Chiar daca nu se vede.
-Incearca sa faci o copie cu programul pe care-l ai cu functia "copy CD".
-Daca la copiere it da erori, cauta alta
imagine pe net sau i-a de la altcineva.
-Daca il poti copia bine, incearca o
noua instalare.

| shannygelu a răspuns:

Verifica cablu de la hard

| ad3w5ewbpwte3st a răspuns:

Posibile probleme :
1)CD-ul cu XP e zgariat/corupt.
2)HDD-ul e partial corupt.
3)Capul de citire al CD/DVD-rom-ului sa aiba vreo problema.

Problema asta apare cel mai des cand CD-u' nu e bun... Dar daca nu :
1)Ai mai instlat XP de pe acelasi CD? Daca da : S-a zgariat intre timp?
Daca nu : Iti trebuie un CD original, sau macar bootabil ( http://goo.gl/21xm0 )
2)Ai mai dat de alte erori asemanatoare pana acum?
3)Alt CD/DVD merge citit?