| highheels a întrebat:

La tastatura de la PC, in loc de literele u, i, o, p imi apar cifre. Daca apas pe tasta fn si litera respectiva atunci merge, daca apas numai pe litera, aceasta nu functioneaza corect. Am incercat combinatii de taste, fara rezultate bune. Ce imi recomandati sa fac?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca cu o alta tastatura! Daca problema dispare, atunci tastatura este defecta.
Unde este tasta fn pe o tastatura PC? Eu l-am intalnit doar pe tastatura laptop.
Daca problema nu dispare pe o alta tastatura, atunci intra in setarile tastaturii si alege distributia de caractere care corespunde tastaturii pe care-l ai.

| nicu991 a răspuns (pentru Bula):

Tasta FN există pe majoritatea tastaturilor multimedia. A mea de exemplu are atribuite asemenea funcții pe tastele F1... F12. Mi se pare totuși incomod să apeși 2 taste concomitent pentru acele funcții ( prev, next, play/pause etc).

| Bula a răspuns (pentru nicu991):

Am vorbit de tastaturile standard, nu de bord de avion. big grin

| nicu991 a răspuns:

Tastatură mecanică sau normală cu membrane? Daca e normală cu membrane cel mai probabil au corodat traseele in zona respectivă sau conexiunea dintre straturile de membrane cu partea PCB sunt imperfecte.