| ionutz1011 a întrebat:

LA un calculator care are parola la bios, cum se procedeaza pentru eliminarea ei in cazul in care proprietarul nu stie parola?

5 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Desfaci pcul, scoti bateria de la placa de baza lasi pcu2 -3 minute asa, daca tot are parola este nevoie de un reset cmos care il gasesti in cartea placi ide baza.

| victorandrei a răspuns:

1. Scoti bateria cateva secunde pana se descarc condensatorii
2. Pe placa de baza sunt 2 pini care trebuie atinsi pentru a reseta, gasesti pe cartea placii de baza sau te uiti atent pe ea unde vezi 2 pini pe placa si scrie in jurul lor rst cmos, reset, etc

| ionutz1011 explică (pentru victorandrei):

Am inteles partial, am o alta intrebare atingere pinilor respectivi se va face cu pc-ul oprit sau pornit? ca nu-mi dau seama cum va primi comanda la atingerea pinilor daca este oprit.

| victorandrei a răspuns (pentru ionutz1011):

Cand este oprit, pai asa pe romaneste placa de baza are o baterie care tine "incarcat" si cand atingi pini respectivi se descarca si se reseteaza.

| Kilobyte a răspuns:

Salutare,

Se scoate bateria de pe placa de baza pentru aproximativ 2-3 minute si gata.

O zi buna.