| Theseus a întrebat:

La un Hard de 80GB daca bag windows xp trebuiesc 2 partitii sau numai 1?(daca 2 de cat fiecare?)
P.S. A doua partitie o sa fie cam nefolosita(nici macar pentru stocare)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam nefolosita sau nefolista deloc.In cazul asta nu isi are rostul a doua partitie.
Sfatul meu este sa faci juma juma.De ce?

Pentru ca in prima partitie sa ai tioate executabilele, programele instalate.In a doua partitie sa ai toate pozele, filmele, etc etc, pentru ca in caz ca trebuie sa schimbi windowsul care se afla in prima partitie, trebuie reformatata partitia ceea ce inseaman sa fie sters tot.Asa ca adio poze, filme si alte documente ce le ai in prima partitie.A doua partitie rostul asta si-l are, de a stoica documente pentru a evita stergerea lor din prima partitie la reinstașarea windowsului.In a doua paritie poti face si folder de descarcari.Toate descarcarile sa fie acolo deoarece la reinstalarea windowsului sa nu mai descarci din nou programe, drivere, etc.
Ciau.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E util sa ai o a doua paritie in cazul reinstalarii sistemului de operare nu ai sa peirzi toate datele

| neutrino a răspuns:

Este recomandat sa ai macar doua partitii, dar nu este obligatoriu.

| K0sti a răspuns:

Una de 15 pentru win si ce ramane pentru cea de a doua! Obligatoriu 2 partitii! Pe partitia cu windows nu se pune si nu se salveaza nimic! Nimic pe desktop, nimic in my documents, nimic in downloads! Decat win, programe si drivere, altceva exclus!

| Stufii a răspuns:

Numai una, dar daca vrei sa faci doua nu-i nicio problema dar nu-si are rostul! Cand o sa reformatezi hard-ul stergi partitiile existente si apoi o sa ai numai una pe care instalezi windows-ul.

| RaulF25 a răspuns:

Salut

Merge si cu o partitie dar eu ti-as recomanda 2
pentru xp partitia C: ar fi ok de 20gb

Daca vrei sa te documentezi mai in detaliu poti sa citesti de aici cate ceva : http://videotutorial.ro/......ial-video/