| Betty18 a întrebat:

La unele aparate foto scrie zoom digital si nu scrie cat are zoom-ul optic. de ce? e bine sa le aibe pe amandoua? stiu doar ca e bine sa aiba zoom-ul optic mai mare ca cel digital...

1 răspuns:
| victoreanu a răspuns:

Cu cit are zoom optic mai mare cu atit este mai bine. Zoom digital au toate.
La zoom optic conteaza lentilele cu care este echipata camera si nu afecteaza calitatea deloc. Si asta conteaza cel mai mult la un aparat foto.
Zoom digital este facut de procesorul aparatului, si scade din calitatea imaginii.