| Logout a întrebat:

as vrea si eu sa stiu care e diferenta intre o camera digitala si una compacta si dintre zoom optic si zoom digital! :* funda

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Completez la ce a spus mdany... Camera digitala si camera compacta, au impreuna aproape aceleasi proprietati, insa camera compacta se diferentiaza de cealalta prin faptul ca obiectivul este mult mai puternic. Prinzi o imagine la o indepartare foarte mare. Iar zoom-ul optic vs. zoom digital, toate aparatele au ambele tipuri de zoom. Insa zoom-ul optic este cel mecanic, este un zoom 'natural' care apropie imaginea prin intermediul lentilelor optice, pe cand zoom-ul digital interpoleaza imaginea. Adica, apropie si el imaginea, dar nu asa de calitativ ca cel optic, fiindca zoom-ul digital se bazeaza pe modificare si completare de pixeli prin intermediul unui soft electronic.

1 răspuns:
| mdany a răspuns:

Buna.Nu prea ar fi mari diferente intre cele 2.
Un aparat de fotografiat digital (sau camera digitala) este o camera care are video sau încă fotografii, sau ambele, digital de înregistrare a imaginilor prin intermediul unui electronic senzor de imagine, iar cele compacte sunt apropiate a celor digitale.