| ReignForest a întrebat:

Laptopul meu a luat-o razna ca să zic așa. Când intru pe Microsoft edge și vreau să caut ceva îmi apare foarte rapid niște scrisuri, iar când găsește ceva bara aia lateral coboară singură în jos și dacă o mut în sus coboară.De asemenea dacă d-au click dreapta apare o ramă albă dreptunghiulară care se mișcă de sus în jos.Am reinstalat windowsu din nou și tot așa face. Uneori pot scrie normal alte ori îmi scrie anapoda.Ce să fac? https://www.imagebam.com/view/MEC2SJX (în poză acel chenar se mișcă rapid de sus în jos).

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai varsat ceva pe laptop? Intr-o postare anterioara spuneai ca nu iti merg cateva taste ceea ce era un semn ca tastatura este defecta. Problema mentionata acum poate fi cauzata de aceiasi problema, tasta down/jos probabil face contact. Incearca sa apesi cu forta pe ea, poate isi va da drumul.
Daca zici ca ai reinstalat windows-ul nu pare a fi de la un malware/virus, asta daca nu ai bagat din nou niste fisiere deja infectate.
Poti totusi instala malwarebytes pentru orice eventualitate.

| ReignForest explică (pentru anonim_4396):

Am înțeles că ar fi bateria

| anonim_4396 a răspuns (pentru ReignForest):

Hmmm, putin probabil dar nu este exclus. Daca era bateria de vina aveai si alte probleme sau pur si simplu nu mai functiona deloc. O alta situatie ar mai fi daca bateria s-a defectat si se expandeaza punand presiune pe niste conectori. Pare ca sa expandat ceva in laptop? Desigur daca vorbim de o baterie care este usor de scos fara sa desfaci laptop-ul se exclude aceasta problema.
Daca este o problema hardware nu prea ai ce sa ii faci, va trebuii sa il duci la un service sau la cineva care se pricepe sa repare laptop-uri. De desfacut un laptop este extrem de migalos iar conectarea unei tastaturi externe nu va preveni tastele inregistrate decat daca dezactivezi tastatura laptop-ului, ceea ce din Windows o faci putin mai greu.
Daca aveai probleme inainte de reinstalarea Windows-ului iar dupa o reinstalare curata(de la 0 fara nici un fisier pe hard-disc) problemele nu au disparut este clar o defectiune hardware.

| Momentan a răspuns:

Nu reinstalezi Windows-ul pentru o aplicație. Dacă vrei să reinstalezi ceva acela este Microsoft Edge. Sau îl desinstalezi și instalezi chrome/opera/firefox.