| beni14 a întrebat:

M-ar interesa cum put sa imi pun o placuta de RAM in plus. O am deja dar nu o recunoaste calculatorul. Ce trebuie sa fac sa mearga.

Răspuns Câştigător
| Anticarul a răspuns:

Ai 4 explicatii posibile la problema ta. Fie este vorba de incompatibilitate cu placa de baza.
Fie placuta RAM are o frecventa nesuportata de placa de baza (prea mare).
Ori placuta este busita (un singur chip de memorie de pe placuta este de ajuns sa fie ars).
Dar daca sistem porneste cu ambele placute, separat dar nu si impreuna, mai mult ca sigur o placuta are eu stiu 667 frecventa iar cealalta o fi de 1066, si atunci sunt slabe sanse sa se pupe.

Sfatul meu: Scoate placuta cea buna, DAR, obligatoriu inainte sa o scoti de pe placa sa opresti sursa din buton si sa apesi butonul on/of pentru descarcade de curent, altfel risti sa o arzi si pe cea buna, si cand o vei pune la loc, vei intampina surpriza sa mai functioneze nici una.
Asa, daca porneste sistemul cu ambele placute dar separat, simplu, alegi varianta intreaba un prieten, daca face schimb cu tine de placuta si problema rezolvata, dar cu conditia ca placuta ta sa se pupe si cu placa lui de baza. Bafta si tine-ma la curent.
Semnat: un IT-st convins big grin

4 răspunsuri:
| AnicaiAlin a răspuns:

Daca ai mai mult de 2gb de ram schimba sistemul de operare de pe 32 de biti pe 64 de biti si atunci pc-ul iti va recunoaste toata memoria ram.

| Anticarul a răspuns (pentru AnicaiAlin):

Poate vrei sa spui, daca are mai mult de 3gb RAM sa schim sistemul de operare, nu?

Windows 32Bit Suporta Maxim 3 Gb Ram / Windows 64 Bit Suporta Maxim 192 Gb Ram.

| AnicaiAlin a răspuns (pentru Anticarul):

Nu am mai verficat ce am tastat. Greseala mea. Da sunt 3 gb RAM

| HellShadow a răspuns:

Sau vezi poate slotul in care bagi a doua placuta poate fi stricat.Incearca doar cu placuta care o aveai inainte toate sloturile si daca sistemul merge de fiecare data inseamna ca placuta care vrei sa o adaugi e arsa sau are o frecventa mai mare si nu o suporta placa de baza.