| DOOOPX a întrebat:

Ma jucam azi intr-un joc pe laptop si dintr-o data a inceput sa mi se blocheze, de la 100 fps-uri s-a dus la 10 si mi se misca extrem de greu, am iesit din joc si la fel se misca totul foarte incet pana si mouseu-ul, dupa care i-am dat restart si cand ajunge la loanding pana si animatia de la rotita se misca in lag,(in mod normal se incarca in 5 6 sec) nici n-am mai stat sa astept sa se aprinda, am reinstalat windowsul si aceeasi poveste, de la ce poate fi? Laptopul are vreo 7 ani cam. Apropo cand am pus stickul mi s-a facut ecranul galben si a ramas asa pana i-am dat rr.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:
1. S-a supraincalzit procesorul laptop-ului. Lasa-l o ora sa se raceasca, dupa care incearca din nou.
2- S-a virusat laptop-ul. Fa-i o scanare cu un antivirus! Recomand ESET Online.

| DOOOPX explică (pentru Bula):

Am schimbat pasta, si am reinstalat w-ul, tot nimic.

| RxTx a răspuns (pentru DOOOPX):

Am spus sa desfaci laptopul si sa scoti zarelele parul de pisica si de caine scamele praful din ventilator
Bagi lumina te uiti cu ochiul gratarul ala de la iseire din ventilator trebuie sa fie perfect curat
O sa te surpinda ce o sa gasesri acolo jumatate din patura de pe patul tau e in acel gratar

Asa ca acum daca tot l-ai desfacut trebuie sa ii schimbi si pasta de transfer termic dintre procesor si cooler

Sau mai bine mergi la coneva calificat si autorizat
Pentru ca sa mai traieasca si eindin ceva
Altfel la ce folos sa faca unii 2 facultati tehnice si sa nu ii cheme nimeninnicaieri niciodata sa faca absolut nimic pentru ca fiecare rom isi dace singur detoate

| RxTx a răspuns (pentru DOOOPX):

TE-AI UITAT CU ATENTIE IN GRATARUL ACELA DE LA PROCESOR DE LA cooler ai desfacut capacul lui sau esti sigur ca nu a ramas acolo in gratarul respectiv o patura groasa de scame

Eu cred ca tu nu ai scos patura groasa de 5mm de scame care s-a transformat intr-un burete

Scoate mufa de la ventilator din placa de baza da xu asporatorul pe acolo
Baga o sarma indoita
Zgaraie lamelele respective dinspre elicia ventilatorului inspre iesirea aerului si vei vedea ca acolo inca mai ai o patura groasa de scame

Pune si tu windows 7 sau ubuntu
Pune un forewall dupa ce instalezi windows-ul NU INSTALA BIT DIFENDER

fa proba fara bitdifender

Ca e posibil sa fie de la antivirus

Oricum in ziua de azi nu mai exista virusi

Incearca MalwareBites in loc de antivirus

Acum conteaza daca a avut niste fante picioare si tu acum il folosesti fara acele gume ce tineau dinstata fata de masa
Sau daca il tii toata ziua pe burta in pat pe plapuma si nu are pe unde sa respire

| DOOOPX explică (pentru RxTx):

Laptopul e fara ventilator, si nu era praf de loc, am aplicat doar pasta, poate e de la hdd? Si da il folosesc pe pat

| RxTx a răspuns (pentru DOOOPX):

Nu ai voie sa folosesti pe plapuma ca ii opturezi fantele de aerisire
Poti sa il folosesri in pat cand te uiti la la

Dsr exista mese facute special pentru treaba asta sau suporti
Care iti tin laptopul si nu teebuie sa te mai chinui si se si aeriseste

Hai sa te invst o prostie vezi ca in bios ai o posibilitate sa mai stingi din CORE-urile peocesorului din nucleele procesorului
Ai si o posibilitate power save

Wdica sa mearga cu energie putina sa nu alimenteze total procesorul sa nu meags nimic la viteza maxima si atunci nu se mai incalzeste poate ca asa wi putea sa il folosesti in timp ce

| RxTx a răspuns:

Schimba pasta de la procesor.
Scoate parul zarelele pisica si cainele din ventilator

| DOOOPX explică (pentru RxTx):

Nici o schimbare.

| Wr3nch a răspuns:

Se duce o componenta interna. Da un scan cu crystaldisk sau hd sentinel sa vezi daca nu iti face hardul cu mana.

| king5151 a răspuns:

Bateria?

| DOOOPX explică (pentru king5151):

N-am baterie la el de vreo 2 ani, il folosesc conectat la cablu.