| pvg a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un procesor bunicel.pana in 400-500lei? vreau sa aiba placa video integrata pentru rularea filmelor full1080p fara placa video separata. nu contează soketul pla a de baza o cumpar dupa...

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomand așa ceva:
http://www.vexio.ro/procesor-amd-a8-x4-6600k-socket-fm2-3.9ghz-100w_P55027
E compatibil cu placa asta de bază:
http://www.vexio.ro/......a55_P61686
Componentele sunt noi au garanție minim 2 ani și sunt la preț de primă mână de la importator.Preț exprimat la cursul leu-€ de azi.
Succes

| Alinvip a răspuns (pentru DeyCj):

Procesorul care l-a recomandat lupedepenet ii bun pt.filme (cu niste codecuri adecvate), dar pentru jocuri... P.S mai bine il iei de pe Emag pentru. ca este o firma seriuasa si iti da o garantie cum trebuie.

| DeyCj a răspuns (pentru Alinvip):

Ai o idee mai bună de procesor? Este bine venită.Ia s-o vedem(în afară de FX sau Intel.). Dacă nu cerea cu grafic în APu îi recomandam Phenom, dar așa a cerut, deci m-am conformat.
Și Vexio la fel.Ei sunt importatori direcți de componente de calulatoare si altele din acest domeniu.Au prețuri de primă mână nu de mâna a-5-a cum e „pomul lăudat"(la care poți merge cu sacu spart) ca e-mag sau Pc garage.Crezi că e-magul va da garanție 10 ani dacă producătorii componentelor nu dau mai mult de 2? Nope.Ca nu le-ar renta.
Codec-uri nu trebuie dacă folosești VLC media player.Le are deja integrate.

| EarsOfAFox a răspuns:

Cam 270 lei costa un Intel Pentium Dual Core G3420. Merg si unele jocuri recente la detalii low-medium pe el.
Chipul integrat e compatibil DirectX 11.1. Ruleaza HD-urile fara probleme.
Temperatura maxima ajunge pe la 45 grade(chiar in jocuri). Cea medie e pe la 29 grade Celsius. Ar sta mai rece daca ii pui placa video dedicata. Arhitectura/proces fabricatie 22nm. Am si eu asa ceva acasa pe un Desktop PC.
Cu restul de bani pana la 500 lei iti ajunge sa cumperi si o placa de baza mai modesta pe sk 1150.
In banii astia nu gasesti procesor AMD mai bun(decat mai scump), probabil si in privinta consumului(W).

Procesor:
http://www.emag.ro/......DZRWXBBBM/
(are un rating de 3/5 din cauza unui comentariu fara nota; ca sa nu intri la suspiciuni; site-ul calculeaza si notele lipsa ca si 0/1 si aduna la rating-ul general)
Placa de baza:
http://www.emag.ro/placa-de-baza-asus-socket-1150-h81m-e/pd/DXM39BBBM/

| DeyCj a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Rating-urile sunt subiective, deci din punctul meu de vedere pică.De ce sunt subictive? Simplu.Nu ai de unde să știi că cei ce au scris review-uri sau le-au dat calificativele respecitve nu sunt plătiți de e-mag să faca asta.Marketing-ul ăsta se aplică la toate site-urile astea lăudate ca să inducă în eroare clienții și să îi să cumpere produse ce poate nu sunt chiar așa de calitate precum par, și ca sa îsi justifice adaosul comercial ce poate ajunge și la 200% din valoarea reală a produsului. Totul se rezumă la ban; cât de mult să fie și obținut prin orice mijloc legal sau, cel puțin moral.Un exemplu relevant e Dechatlon-ul; și e-mag e pe urmele lui.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru DeyCj):

Esti cam paranoic.
Pentru cunostintele tale eronate, dupa ce cumperi ceva de la eMAG primesti mail in care esti invitat sa faci recenzie produselor cumparate. Eu n-am facut. Poate o sa raspund daca intreaba cineva detalii despre produs.
Ca unii care comenteaza lauda intr-un mod prea suspect eMAG-ul, ei bine, la fel de bine as putea sa spun despre credinciosii religiei Android din categoria sistemelor de operare de pe mobile. Niciodata n-am mai vazut atata lipsa de ratiune decat la smartphone-uri cu sistemele lor de operare.

M-am uitat si pe site-ul acela recomandat de tine. Preturile-s aceleasi, aproape neglijabila diferenta. Depinde si la ce m-am uitat. Nu are eMAG cele mai mari preturi. Depinde si de produse. E adevarat ca uneori(dar nu doar la eMAG, apoi oricum eu nu magazinul in sine il recomandam, ci produsele) gasesti componente hardware mai slabe si mai scumpe decat altele mai bune, dar mai ieftine, fiindca sunt in vizor pentru vanzare ca painea proaspata si calda. Asta e ceva ce nici eu nu-mi explic.

In fine, inca ceva. Eu n-am sugerat ca rating-urile de pe eMAG sunt relevante, ci doar sa nu se intrebe de ce nu o fi avand nota 5/5 daca tot il recomand eu. I-am explicat cum functioneaza site-ul.
Subiectiv, zici? Dar benchmark-urile sunt destul de obiective, daca esti curios sa vezi ce poate un G3420.

| DeyCj a răspuns (pentru EarsOfAFox):

Pentru segmentul casnic nu profi un sistyem AMD e mai ok, că ai certitudinea că primești ceea ce cumperi, nu cum îi în cazul unor CPU-uri sau mai ales plăci de bază Intel unde plătești 40% stiker-ul cu Intel și restul calitatea plus TVA și adaos comercial, detalii care nu toți le calculează, dar de asta îi mai bine să fi firmă pltitoare de TVA în cazul vânzăii-cumpărării de componente PC... rtie ca firmă ți se deduce TVA-ul iar clientul final îl plătește=>preț cu 24 %mai mic.
De AMD imi place că îs mai sinceri.Asta îi calitatea, ăsta îi prețul.Intel se orientează spre sectorul buisness și profesional/producție/industrie, dar ca să mai scoată un ban mai au și câte una alta și pentru casnici.
E-mag-ul normal ca mai nou fac asta ca să acopere tehnica de marketing care dă foarte bune roade(mie unu mi scârbă de astfel de prostii) împrumutată de la Microsoft.
În cazul G3420 sunt de acord este peste, dar asta nu înseamnă ca este si la fel de fiabil.Iar pentru un user ce mine de exemplu, contează și fiabilitatea, nu numai performanța.De undeva o trebuit să taie de are prețul ăsta, gândește logic, și Intel-ul are politica de marketing în gen Microsoft, când vine vorba de sectorul casnic.

| EarsOfAFox a răspuns (pentru DeyCj):

Vezi

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Pentium-G3420-vs-AMD-A8-6600K

http://www.cpu-world.com/......G3420.html (aici se si specifica ca overall performanta e cam identica).

Si gandeste-te si tu, A8-ul e mai bun asa in general pentru multi-core tasks, dar overall nu dovedeste ca e cu mult mai bun, ci doar neglijabil mai bun la anumite capitole, dar nu overall.
Consuma de 2 ori mai mult, e de vreo 2 ori mai scump(asa mai grosier privind treaba) si sta putin mai cald.

Si eu as fi fost de acord cu tine acum cativa ani in privinta AMD vs Intel pentru utilizatori casnici, dar noua generatie de procesoare Haswell chiar e foarte agreabila ca raport pret/calitate. Intel e cunoscut dintotdeauna overall ca fiind mai fiabil(de regula si mai scump, dar parca acum nu mai inclin spre aceasta credinta).
Familia Pentium nu prea e scumpa si chiar e considerata mai modesta. Tocmai asta mi se pare surprinzator. Au progresat interesant lucrurile acum.

Nu e vorba de taiat vreun pret. Cam peste tot il gasesti la un pret similar. E vorba de posibilitatile, performantele de acum pe care le ofera noile generatii de procesoare(nici prin cap nu-mi trecea prin 2010 ca voi ajunge sa pot juca StarCraft 2 - un exemplu, doar cu un procesor mai entry level - GPU integrat, chiar daca nu la detalii maxime, dar tot e ceva). Seriile Core i3, i5, i7 sunt baza. Alea da, alea chiar costa si nu ai nevoie neaparat de performanta lor ca si utilizator casnic pe Desktop PC.

In fine, eu n-am vrut sa-ti fac aici comparatii sau nu stiu ce observatii. Tu mi-ai atras atentia de la inceput cu eMAG, dar pentru mine e irelevant. Eu recomandam CPU-ul in sine(un best buy), nu de unde sa cumpere. Dar na, pretul mi s-a parut destul de ok ca sa fi recomandat alt site/magazin. Nu am o anumita preferinta la eMAG. Eu, de exemplu, cand am facut comanda cu procesorul(am achizitionat si eu o bucata) intr-o joi seara, scria pe site ca e in stoc, dar ziua urmatoare mi-au dat mail sa-mi spuna ca nu e la depozitul lor si a trebuit sa astept sa mi-l aduca saptamana urmatoare(marti), cu toate ca se lauda ca livreaza si-n weekend. Deci nu te gandi ca sunt vreun fan. Ce sa zic, toate magazinele online or avea plusurile si minusurile lor. Depinde si de norocul clientului si multi alti factori. Nu prea dau eu importanta acestui aspect.