| Generalgrevious031 a întrebat:

Maine vreau sa imi duc laptop-ul la service pentru un upgrade de memorie ram.

Am un laptop vechi de 10 ani, este vorba de HP 15-g011sq cu 4 GB Ram DDR3 si vreau sa ii mai adaug inca 4 GB sau 8 GB daca se poate si intrebarile mele sunt domnul de la service imi poate comanda o placuta de ram si cat m-ar costa comanda si montarea placutei ram?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salut din pacate laptopul tau are un singur slot de RAM, capacitatea maxima a memoriei fiind 4 GB RAM! deci numai poti adauga RAM!

Recomand sa iei in calcul achizitionarea unui laptop nou, 10 ani ca durata fiind considerata mare raportat la tendintele actuale in ceea ce priveste electronicele! de exemplu un telefon aparut acum 5 ani este considerat vechi ca si tehnologie!

| Generalgrevious031 explică (pentru Simpatic):

Cum sa ai aiba un singur slot de RAM? Cand pe cpu-z imi arata ca mai am un slot liber, daca stiam ca avea doar un singur slot, nu mai puneam intrebarea aici.

| Simpatic a răspuns (pentru Generalgrevious031):

Asa reiese de pe pagina producatorului https://support.hp.com/ro-en/document/c04395082

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Si eu sunt curios cum de are doar un slot, si aici pe eMAG tot asa zice la numarul de sloturi https://www.emag.ro/......D3DVWBBBM/

te poti asigura fie desfacandu-l (scoti acumulatorul inainte sa il desfaci) fie mergi cu el la service IT si afli cate sloturi are!

| NLS a răspuns:

Acel laptop suporta maxim 8GB, si vine standard cu 4GB.
Pe pagina oficiala nu se mentioneaza sloturile sau cantitatea maxima, ci cate sloturi sunt ocupate si cu ce cantitate, de aceea apare doar 4GB si un slot.

Sunt 99% sigur ca are 2 sloturi, dar zapacitii de la eMag au preluat informatia de acolo, in loc sa intrebe producatorul.

Daca apar 2 sloturi in CPU-Z, dintre care unul fara text, asta e primul indiciu destul de clar ca are 2 sloturi.

Pret DACA il cumperi tu:

https://www.pcgarage.ro/......tate-4-gb/

Dar trebuie sa fii atent la frecventa, latenta, capacitate, voltaj.
Daca sunt diferite fata de placa pe care o ai deja, vor exista probleme (fie vor functiona la frecventa cea mai mica, daca frecventa difera, fie nu vor functiona deloc, sau vei primi erori, daca Latenta(CL) difera, fie vei pierde ~30% din viteza lor, daca oricare dintre ele difera)

Pretul pe care il practica service-ul, poate fi diferit (mai mare).

| Korkodeln a răspuns:

Poti sa te duci pana la 8GB (deci inca 4) pe masina aia:
https://www.memorystock.com/memory/HewlettPackard15g011sq.html

| Kuduro988 a răspuns:

Eu zic ca daca vreti pentru gaming v-as recomanda sa va puneti si sa afeti 16 gb ram o sa duca foarte bine jocurile... Dar daca vreti sa fie asa pentru office este bun cu 8 gb ram. Seara frumoasa!