| Radeas1 a întrebat:

Malwarebytes Anti Malware a prins un trojan in iexplorer.exe... Ce sa fac?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-l stergi, cu tot cu Internet Explorer, pe acesta poti sa-l descarci iarasi.

| Radeas1 explică (pentru Ioandelasal):

Merge 100%?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Nu prea! IE nu poate fi sters si reinstalat. Asta e integrat in Windows happy Doar daca sa zicem ca ai Windows XP care vine cu IE6 si l-ai upgradat la IE8. Ar merge sters din Control Panel...altfel nu! Cu IE6 daca ramane si el virusat nu prea ai ce sa mai faci! Se poate incerca o reinstalare de la Add/Remove Windows Components tot din Control Panel...dar in principiu IE-ul moare odata cu Windows-ul si reciproca e valabila.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea stiu acest lucru... Nu am facut eu windowsul, asa ca s-ar pueta sa fie direct internet explorer 8 ca eu pe asta l-am avut... Deci da-l dracu de trojan mai bine fac o scanare si cu superantispyware.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Ce Windows e? XP sau 7 sau?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Radeas1):

Sigur ca merge. Si eu am sters si reinstalat Internet Explorer.
Prima data sterge doar troianul, din Malwarebytes Anti-Malware.
Mai poti instala si alt browser, de ex. eu am 3: IE 9, M.Firefox 19.02 si Google Chrome 25.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Este 7...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Bun. Deci IE8 vine la pachet cu Windows 7. Nu-l poti dezinstala, eventual poti doar sa-l dezactivezi si folosesti alt browser(Turn Windows features on or off de la Programs in Control Panel).
Incearca sa scapi de trojanul atasat de IE mai intai apoi ai putea incerca o upgradare la IE10.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

LoL, deci nu pot crede laughing. I-am dat o scanare computerului cu superantispyware si spune ca internet explorer este un riskware si mai detecteaza alti 2 troieni in alta parte, anume intr-un joc. Cred ca malwarebytes s-a cam imbatat laughing

| Radeas1 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru sfat... Am gasit o solutie foarte tentanta...Am facut o copie la iexplorer.exe, apoi l-am sters pe cel virusat acum o sa vad daca am sistemul curat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa folosesti alt browser laughing IE-ul e pe moarte. Asta prinde virusi cel mai usor. Mai ales versiunile mai vechi pe Windows XP. De-aia e bine sa utilizezi altceva.
Mai intai dezinfecteaza-ti Windows-ul.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Auzi, eu am intrebat cum sa ma devirusez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Ei bine, Malwarebytes Antimalware ar sti asta, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-as recomanda si antivirusul de la Microsoft, destul de eficace in treburile astea.

http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows/security-essentials-download