| mihairey a întrebat:

Masina de spalat polar,o programez,dau pornire,se deschide electrovalva,curge apa,dar nu se mai inchide electrovalva.Daca o dau pe clatire-limpezire evacueaza apa,continua programul,se deschide electrovalva,curge apa incontinuu.Daca opresc programul se inchide electrovalva.Stie cineva care e cauza ?

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Da ai probleme cu un sesizor ce este in circuit.Acesta ai "spune" masini cind nivelul este zero la apa in cuva. poti umbla tu sa verifici: Cauta niste furtunuri subtiri ca un creion ce se afla pe undeva pe dedesubtul cuvei, verificale sa nu fie sparte, scoase etc.acestea unul sau doua(difera in functie de model) duc la un senzor de presiune situat tot in zona furtunelor ce intra in el.Scoti furtunul din cuva si sufli in el trebuie sa auzi un clik apoi alt clik, semn ca el este ok.Verifica papucii conectori sa fie bine infipti etc si furtunele bine bagate si cu colierele (daca avea) bine stranse.Bafta

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Sigur e de vină senzorul de nivel. Dacă ar fi de vină electrovalva ( blocată pe deschis ) apa nu s-ar opri din curs când opreşti programul.