| mihairey a întrebat:

Masina de spalat polar, o programez, dau pornire, se deschide electrovalva, curge apa, dar nu se mai inchide electrovalva. Daca o dau pe clatire-limpezire evacueaza apa, continua programul, se deschide electrovalva, curge apa incontinuu. Daca opresc programul se inchide electrovalva.Stie cineva care e cauza?

2 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

DA,ai un sesizor de umplere al bazinului, daca ai acces pe sub ea sau prin lateral, cauta un furtunas mic negru subtire cat un creion, ei ala duce la sonda de umplere ce se aseamana cu un contact la presiune. Fara a fi in priza scoate furtunul (sau este spart sau sarit de la locul lui) si sufla incet inel, vei auzi la un moment dat un clik semn ca contactul este bun si lucreaza.Verifica colierul, sa nu fie spart furtunul, pune-l la loc si verifica papucei ce intra in el sa fie bine fixati.aia electrici nu de casa :-). Succes si esti dator o bere!

| catalintgv a răspuns (pentru traveler):

Asta ma chinui eu acum sa fac! dau si eu o bere!