| Narcis2015 a întrebat:

Merge sa te conectezi la o retea wireless cu un calculator(nu laptop sau telefon) care are windows xp?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Merge, daca ai dispozitivele necesare pentru captarea semnalului wireless.

| Narcis2015 explică (pentru dannyel86):

Pai,ce dispozitive?

| dannyel86 a răspuns (pentru Narcis2015):

Adaptor sau Router wireless.

| Narcis2015 explică (pentru dannyel86):

Trebuie neaparat router ca sa conectezi pc-ul sa iei net de la vecini?

| dannyel86 a răspuns (pentru Narcis2015):

Iti trebuie adaptor wireless. Cu el captezi semnalul de la router wireless din zona. Cand e vorba de astfel de dispozitive conectate la net, utilizatorii isi pun parola, astfel ca, daca nu ai parola sau codul de acces la reteaua lor, degeaba iti cumperi adaptorul wireless. Daca reteaua wireless e la liber (locuri publice, terase, parcuri), atunci te poti conecta direct, fara parola de acces. La vecini nu prea se poate, cu exceptia cazului in care au neglijat sa puna un cod de acces.