| alexxx123z a întrebat:

Mi-am cumparat niste casti normale. Si as vrea sa le fac sa se auda sunetul doar intr-o casca cand e melodie sau intr-un joc. Cand conectez castile in boxa nu merge acest lucru, dar cand le conectez direct in unitate merge, cum fac sa mearga si cand le conectez in boxa deoarece imi e greu sa le tin in unitate.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

O solutie ar fi montarea unui intrerupator pe firul uneia dintre casti. Cand intrerupatorul e inchis se va auzi in ambele casti, iar cand e deschis se va auzi numai intr-o casca.

Daca e o singura boxa, e posibil ca acea boxa sa foloseasca semnalul si de pe stanga si de pe dreapta sau numai de pe un canal. De exemplu daca din calculator se da semnal numai pe stanga si boxa merge si daca nu merge cand se da semnal numai pe dreapta, atunci inseamna ca boxa foloseste numai canalul stang si asa mai departe.

Boxa daca nu e stereo e posibil ca si mufa din boxa in care se introduc castile sa fie mono si sa apara o nepotrivire cu mufa castilor si de aceea cand se introduce mufa castilor complet se aude numai casca din stanga, iar cand se introduce mufa partial, se aude in ambele casti, castile fiind puse in serie.

Ca sa se potriveasca bine, fie se schimba mufa boxei cu una stereo si se pun in paralel cele 2 canale ale mufei, fie se foloseste un adaptor sau prelungitor care are la un capat o mufa mono care se introduce in boxa, iar la celalalt capat o mufa stereo unde se introduc castile. Dupa ce se face aceasta adaptare a castilor la mufa mono din boxa, merge varianta cu intrerupatorul pe firul castilor care sa intrerupa firul de la una din casti.

| alexxx123z explică (pentru LinxCont):

Si cum pot face asta?

| LinxCont a răspuns (pentru alexxx123z):

Pentru a pune un intrerupator pe firul castilor, se cauta un intrerupator pe fir ca pentru veioza, se da jos izolatia cablului de la casti pe o lungime de 2cm in functie de intrerupator ca sa incapa partea de cablu dezizolata in intrerupator. Se taie un fir de la o casca (stanga sau dreapta dupa preferinta), se dezizoleaza (daca firul e dat cu lac poate merge sa fie ars putin la capat sau daca se dispune de un pistol sau ciocan de lipit se pot cositori capetele) si se prind capetele in intrerupator cu suruburile din intrerupator.
O problema e gasirea firului care trebuie taiat. Daca se pot desface castile, se poate vedea culoarea firelor care vin de la casti. Daca nu, atunci se pot face probe cu o baterie de 1.5V si niste fire si se verifica la care fire se aud pocnituri in casca respectiva. Unele casti au firele colorate cu rosu si verde pentru semnal si galben sau alb pentru masa, insa difera de la caz la caz.
Se mai poate folosi un multimetru pus pe ohmetru pentru a vedea care din fire corespund cu capetele mufei - stanga, dreapta, deci un capat al multimetrului se pune la mufa, iar cu celalalt capat se "inteapa" putin firele pentru a vedea unde vine fiecare.

http://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-62fa3146e6c85a95e53488a48388e99f

http://lh4.ggpht.com/......g-63-4.jpg

Pentru a face un adaptor de la mufa mono a boxei la mufa stereo a castilor ar fi buna o mufa tata jack fie mono fie stereo, cateva cabluri si o mufa jack mama de 3.5mm. Daca se construieste un asemenea adaptor, se poate pune un intrerupator chiar pe cablul folosit la acest adaptor si astfel castile raman nemodificate si mai mult daca schimbam castile nu mai avem de modificat nimic, intrerupatorul fiind pus la adaptor.

Daca gasim un adaptor de genul http://www.mivarom.ro/......5m-p-2541, putem face acolo legaturile - taiem cablul acelui adaptor si unim firele stanga dreapta care vin de la mufa mama cu firul stanga de la mufa tata care intra in boxa si obtinem semnal in ambele casti si la fel putem pune si un intrerupator pentru a opri una din casti.

La fel, daca nu mai folosim castile la calculator ci numai la boxa, atunci putem conecta ambele casti la canalul dreapta al mufei jack care intra in boxa (taiem izolatia firului de la casti si firele stanga dreapta, le unim pe cele care vin de la casti si le conectam numai la firul stanga care vine de la mufa jack.

http://s19.postimg.org/pky2h2ppf/Image1.jpg

http://s19.postimg.org/dx40mj0kj/Image2.jpg

La fel se poate folosi un cablu de la niste casti stricate, deci se ia o bucata din acel cablu cu tot cu mufa jack si se leaga firele la mufa castilor, firul de la canalul stang la ambele canale de la mufa castilor si firul de masa la masa castilor, iar daca se pune si intrerupator, atunci se pun separat firele stanga dreapta, apoi intrerupatorul si dupa aceea se unesc canalele la canalul stang.

http://s19.postimg.org/admoagn8j/Image3.jpg

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Trebuie sa setezi boxele sa ti se auda doar pe un canal (stanga sau dreapta) si in momentul cand conectezi castile in boxe o sa ti se auda doar o casca, aceeasi ca boxa.

Daca ai setat sa se auda doar pe boxa stanga o sa se auda pe casca stanga.

| alexxx123z explică (pentru Intruder19):

Boxa este una singura, este una lunga nu sunt doua si cand bag castile intregi aud doar intr-o casca iar cand pun doar jumate aud in amandoua

| LinxCont a răspuns:

De exemplu daca poti gasi mufele astea 2

http://www.mivarom.ro/......ama-p-2105

http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/mufa-
jack-35mm-stereo-plastic-p-2102

cu 3 fire poti face legatura intre ele si poti face un adaptor de la mono la stereo si in acelasi timp poti pune si intrerupatorul pe unul din fire ca sa poata fi oprita o casca.

http://s19.postimg.org/yinds67j7/Image4.jpg

Prelungitor gata facut http://www.cel.ro/......isxNTMn-l/

http://conectica.ro/......e-11994359

http://altex.ro/cablu-extensie-jack-3-5mm-hama-30448-2-5-m

Aici se refac legaturile ca mai sus.

Cel mai bine se foloseste un prelungitor si castile raman nemodificate. In plus la acel prelungitor se vor putea folosi orice casti. Se taie cablul, se fac legaturile si nu e nevoie nici de pistol sau ciocan de lipit. Legaturile se izoleaza cu banda izolatoare.