| Felys a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop care are windows pe el dar din pacate o singura partitie, ceea ce ma deranjaza grozav.Intrebarea este daca se poate face cea de a doua partitie fara sa fie formatat sau doar prin formatare?

12 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Daca l-ai cumparat cu Windows trebuie sa aiba key-ul pe el. Iei de pe net aceeasi versiune de Windows, formatezi, partitionezi cum vrei si il activezi cu aceeasi cheie. Merge fara probleme. Sunt si programe speciale de partajare cum spunea cineva mai sus, dar majoritatea is niste porcarii care mai multi ti-l strica. Plus ca dureaza mult in comparatie cu un clean format.

PS. Cine spune ca partitiile is inutile e un idiot. Daca iti crapa OS-ul il schimbi si gata. Daca ai doar o partitie pierzi toate datele de pe hard.

| mihai69 a răspuns:

Poți să-l partiționezi cum vrei - mergi la utilitarul „Gestionare disc".

| relian a răspuns:

Din pacate are o singura [partitie ca asa e bine, asa e normal.Partitiile alea doara la romani mai intilnesti asa ceva laughing ati ramas rau de tot in urma cred ceva cu 50 de ani laughing
Partitiile erau un moft,atat tot,o chestie care te incurca mai tare, decat sa faca ceva bun.
Te deranjeaza grozav de ce? Uite eu sunt curios de ce te deranjeaza daca ai doara o singura partitie? Ca e mai simplu, sau care e problema?
Eu cred ca multora le place sa se complice, le plac chestiile complicate, asa cum sunt si telefoanele cu Android, te afunzi de nici tu nu mai stii pe unde esti laughing
Calc ala a fost facut cu o partitie ca asa se face.

| Felys explică (pentru relian):

Sa-ti explic de ce ma deranjaza.Am prostul obicei sa tot formatez laptopul, pe cel dinainte il chinuiam asa la jumate de an saumai mult, si ca sa nu pierd tot sau sa stau sa mut de fiecare data am nevoie de ce-a de-a doua partitie.Aseara desi nu sunt o specialista in IT nici pe departe am tot cautat pana am gasit un tutorial si am reusit sa imi fac partitia mult dorita.Ce sa faci, fiecare cu nebunia lui

| RAY a răspuns (pentru relian):

Cand instalezi windowsul pierzi totul de pe C

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Faci doua
una pentru windows
a doua pentru date

| Felys explică (pentru RAY):

Pai da asta voiam, am reusit sa faca singura dar din nu chiar cum mi-as fi dorit, practic s-a impartit spatiul in doua, preferam mai mult spatiu inD si mai putin in C unde e windowsul dar atat am putut eu sa fac

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Las sa fie mai mult in C ca este nevoie

| relian a răspuns (pentru RAY):

Asa si care e problema? Cand instalezi wind care wind sa instalezi? Tu ai citit cea zis omu? A cumparat un laptop cu wind pe el, deci nu mai are ce sa instaleze.Deci nu vad ce sa pierzi. Iara daca ai vrut sa spui daca ar fi sa reinstalezi,nici aici nu vad absolut nici o probleme, in sensul ca nu pierzi nimic.
In ziua de azi este la indemana oricui sa aiba un stik usb sau mai stiu eu hard extern, dar usb toata lumea are, deci daca ai ceva poze, stiu si eu ce mai ai le salvezi, de fapt asa e si recomandat sa salvezi ce ai pe calculator pe un device extern.
La fel de bine poti avea N partitii se duce hardu ala de tot si te uiti la Luna laughing ai pierdut alea oricum.Mai nou am vazut ca nu doara Apple practica storarea informatiilor pe net,deci in ziua de azi ai la indemana destule posibilitati.
Deci partitiile cum am spus au fost un fel de moft,nu stiu exact cine o fi venit cu ideea asta,multora li s-a parut wow si la unia inca li se tot pare la fel laughing desi din cate vad numai romanii au ramas la nivelul asta,probabil ca RO cum e in urma tuturora,cred ca e normal sa fie inca la stadiu asta.
Tu cauta pe net orice magazin vrei tu in America de Nord, si eu ma duc si verific, daca gasesc un calc la vanzare cu mai multe partitii eu il maninc laughing
Ai vazut tu Apple cu mai multe partitii? Asa ziceam si eu, si nu vorbesc aici de calculatoare ieftine, vorbesc de calc profesionale si alea tot asa sunt fara partitii. Oare de ce? Aaaa uitasem is prosti laughing numai romanii is aia cei mai destepti, cei mai frumosi laughing

| relian a răspuns (pentru Felys):

Nebunia ta te poate costa mai tare decat daca lasi o singura partitie.Tot formataand asa intruna ce spui tu,poti avea probeleme,adica se poate intampla sa strici hardu ala de tot si atunci chiar ca pierzi tot ce aveai pe el laughing
Formatezi hardu de ce anume? Hai inteleg esti femeie,te joci cu mana, cu degetle prin par, sau mai stiu eu ce fac altii, dar sa stau sa formatez un calculator asa fara nici un rost, esti tare laughing
Daca formatai hardu ala pentru ca devenea slow, atunci iar nu ai facut nimic.Formatrea in cazul in care calc ajunge sa ruleze slow se face total, deci total nu doar partitia mai stiu eu care, altfel nu-ti va merge cum doresti tu.
Deci formatezi degeaba.Nu prea gasesti tutoriale cum spui,pentru ca in afara de romani eu sincer nu am mai auzit la nimeni sa faca asa ceva,nici nu am vazut vreodata sau sa aud la vanzare calculatoare cu mai multe partitii.Dar cum in RO nimic nu e de mirare, e ok, esti bine si asa cum cate partitii vrei tu laughing.
Eu cand am auzit prima data despre desktopuri sau laptopuri fara sistem de operare pe ele, am zis ca aia glumeau laughing nu auzisem in viata mea de asa ceva, deci in RO se practica mai orice laughing de aia si toate merg ca pe roate in tara asta, totu e exact asa cum trebuie laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Din pacate asa vine windowsul instalat pe C, nu inteleg de ce nu se fac doua partiti, eu nu consider un moft, eu am salvat totul pe D

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu se fac doua partiti pentru ca nu are absolut nici o relevanta, pentnru ca e un moft cum am zis.Salvezi si daca salvezi ce ai realizat? Daca ai un virus, trebuie formatat, nu ai cum elimina daca formatezi doara C cum zici tu.Nici nu stii pe unde sta ala,sau hardu daca formatezi ca merge slow,daca faci asta doara pentru C la fel o sa mearga tot slow, doara daca formatezi tot hardu, atunci va merge normal.
Mai multe partitii complica lucrurile, poate si cautarea e ceva mai lunga laughing nu stiu sigur, zic si eu, am vazut si la calculatoare de 15 mii de dolai ca tot o partitie are, deci banui ca aia nu-s prosti de au facut asa.

Apple nu partitioneaza nici un calculator, toate asa sunt fara. Iara eu cred ca aia stiu ce fac, nu ne gasim noi mai destepti ca aia laughing
Windowsul mentine chestia aia ca sa multumeasca pe toti consumatorii, nu ca ar avea ceva efecte benefice.