| andrefrancais a întrebat:

Mi-am sters partitia de recovery din laptop.
Am cumparat un Dell inspiron 15 3000 3567.
I-am pus windows 10 si din greseala la instalare
am sters-o.
Am avut ubuntu prima data. Cand intru in bios imi spune ca pot reveni la ubuntu apasand,, reset". si aveam de ales intre reset bios only
sau reset this device at UBUNTU.
Daca apas reset this device at ubuntu o sa am iar ubuntu?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

Mda,am facut si eu asta acum ceva timp in urma, am zis ca " hm, uite-o partitie, hai s-o sterg sa vedem ce se intampla ", apoi bang, laptop din ..prastie.
Imi scria " hard disk not detected " cand voiam sa bag windows iar.
Nu stiu daca sunt pe subiect, dar daca am inteles eu bine de ce e pe aici, o sa iti zic cam ce am facut eu.
Ai nevoie de un usb pe care trebuie sa il faci bootabil ( trebuie sa mergi la cineva cu pc, laptop, etc net coffee, etc ).
Deci eu nu stiu exact ce am facut, ca nu prea le am eu cine stie ce, dar a fost ceva asemanator cu ce face tipul din video-ul asta :
http://www.youtube.com/watch?v=_x0nGi-vhXw

Daca nu merge, mai cauta si tu pe net "how to recover a deleted partition " si mai sunt si alte programe
Uite alt video :

http://www.youtube.com/watch?v=4u2p4g6EHQU
( sau varianta asta, mi se pare mai ok )
Meh, poate te ajuta, daca nu poate o sa iti raspunda cei care se pricep mai bine.

2 răspunsuri:
| PersonajFictiv a răspuns:

Cu programul asta faci usb bootabil :
http://rufus.akeo.ie/

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Vrei ubuntu inapoi instalat sau vrei sa-l elimini?