| bhbh123 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop Dell care are instalat pe el ubuntu. Vreau sa imi pun windows doar ca nu merge. In bios nu gaseste dvdromul sa dau sa booteze de pe el. Cand fau f12 sa dau la setarile de bootare si apoi dau exit imi reinstaleaza ubuntu, cum mi-a facut prima oara cand l-am deschis. Cine stie si poate sa ma ajute, multumesc!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti din cauza Grub-ului creat de Ubuntu. Incerca sa faci stick boot-abil cu Gparted live si reformatezi partitiile in NTFS. Acum partitiile sunt in Dev sau dracu mai stie ce formate mai au linuxurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu dai exit ci F10 (save and exit) Cas ase salveze. Incearca una din doua.

| Rommeo a răspuns:

Intra de pe un live stick cu o distributie Linux si formateaza HDD-ul (partitiile) in NTFS dupa care introduci DVD-ul cu windows si o sa-l recunoasca.

| apocaliptic77 a răspuns:

F12? incearca f2. Nu vede dvdrw? pune windows-ul pe un stick cu Rufus.