| bleakk a întrebat:

Mi se pare destul de ok programarea asa la prima vedere. Am citit o lectie introductiva despre algoritmi,metodele de sciere a algoritmilor(pseudocod sau scheme logice),dupa care implementarea lor intr-un anumit limbaj(aici ramane de vazut pe ce ma voi axa, dar asta dupa ce trec de partea de inceput si sa-mi intaresc fundamentul/baza dupa care invat despre limbaje si sintaxa lor). Intrebarea mea este:daca am inceout bine sau daca trebuia sa o iau mai din urma avand in vedere ca nu am facut infornatica sau programare la niciun nivel deci sunt 0. Vreau sa ma descurc si sa prind repede. Credeti ca voi reusi? Ce imi recomandati sa fac? Voi cum ati facut? Dupa cum puteti observa mie imi place pas cu pas pentru o mai buna intelegere si consolidare a informatiilor in memorie.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Aici e ca la masina: trebuie sa faci tu practic. Nu inveti sa conduci o masina citind o carte. Cel mai mult inveti din greseli. Incearca programele din manual, fa schimbari (si corecte si gresite intentionat) sa vezi ce se intampla.

| bleakk explică (pentru SkyPilot):

Sunt intr-o faza initiala, dupa cum am mentionat, deci vreau sa pun teoria la punct, pentru inceput.Desigur ca voi si exersa/lucra