| anonim_4396 a întrebat:

,neata! Cine ma poate ajuta cu un sfat cum sa lipesc firele la mouse.De atata frecus mi se intrerupe.Am mai patit asa odata si am apelat la un amic cu pistol de lipit.Acum nu e acasa si nici nu revine curand asa ca m-am gandit sa-l lipesc eu.Dar cum nu am pistol de lipt,astept pareri din partea voastra cam cu ce as putea lipi acele fire? Idei, gen cu un cui inrosit, ceva pe post de pistol de lipit.Multumesc.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am înțeles, acum. Deci, problema e în interiorul mousului. Nu știu dacă mai poți face ceva, iar dacă lipești cu cositor, s-ar putea să fie doar pentru o perioadă determinată (zile, poate chiar ore). Fiindcă se dezlipește, nu rezistă.
Deci, tot la magazin trebuie să ajungi, pentru a-ți achiziționa un altul. Iar dacă o faci, nu îți lua unul ieftin, fiindcă lucrurile ieftine, ascund defecte. Și apoi, o iei de la capăt. Și iar frământări, iar nervi, iar...
Dacă tu nu poți ajunge la un magazin gen Altex, Flanco, Domo, roagă un vecin (poate găsești o vecină drăguță) să te ajute, cineva care face naveta în oraș.
Ai grijă, sunt mouse wireless (adică, fără fir)→ eu, personal, nu ți le recomand, dacă petreci mult timp in fata PC-ului. Se consumă bateriile. Dar sunt si mouse cu fir. Clasice, dar (mult) mai rentabile.

14 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să unești firele și să le rulezi (răsucești), pentru a sta unite unul cu altul (nu stiu dacă m-am putut exprima, ca să înțelegi), apoi le izolezi cu bandă izolatoare (respectiv, scotch).
Eu așa am procedat cu cablul de internet, când mi l-a ros cățelușul. Aici, la cablu, stiu că sunt trei fire, în trei culori (verde, Orange și blue). Ce am făcut? Am unit capetele rupte, cu atenție (asta înseamnă că verde cu verde, Orange cu Orange etc, nu am pus firul verde la cel Orange, fiindcă nu aș fi rezolvat nimic!) și a funcționat perfect, ca nou. happy
Încearcă așa... Unești firele, apoi le izolezi.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Scuza-ma dar nu am scris eu ce trebuia ca sa ma fac inteles.happy Au mai fost lipite cu istolu, acolo inauntru unde trebuie lipit direct pe acel cip sau cum se spune.Nu e cablul impuscat ca sa le unesc si apoi sa izolez. trebuie sa deschid mousul si sa lipesc direct pe acel..cip. e vorba de un singur fir care nu a fost lipit bine si de atat manevra cu mosul sa dezlipit.Inca odata scuze ca nu am formulat bine intrebarea.

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Clar,rog o vecina mai draguta sau macar comand unul on line. Multumesc.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Roagă o vecină urâtă, na. Se bucură si ea de atenția ta.hee hee

| anonim_4396 explică (pentru floresdemayo):

Vrei sa nu mai scap de ea? Sia m nevasta dragutaaaa...

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Am înțeles, acum. Deci, problema e în interiorul mousului. Nu știu dacă mai poți face ceva, iar dacă lipești cu cositor, s-ar putea să fie doar pentru o perioadă determinată (zile, poate chiar ore). Fiindcă se dezlipește, nu rezistă.
Deci, tot la magazin trebuie să ajungi, pentru a-ți achiziționa un altul. Iar dacă o faci, nu îți lua unul ieftin, fiindcă lucrurile ieftine, ascund defecte. Și apoi, o iei de la capăt. Și iar frământări, iar nervi, iar...
Dacă tu nu poți ajunge la un magazin gen Altex, Flanco, Domo, roagă un vecin (poate găsești o vecină drăguță) să te ajute, cineva care face naveta în oraș.
Ai grijă, sunt mouse wireless (adică, fără fir)→ eu, personal, nu ți le recomand, dacă petreci mult timp in fata PC-ului. Se consumă bateriile. Dar sunt si mouse cu fir. Clasice, dar (mult) mai rentabile.

| cristimihailov a răspuns:

Dar online nu ai putea incerca ceva?

| anonim_4396 explică (pentru cristimihailov):

Ah,da asa e mai bine chit ca platesc ramburs 20 de lei sa spun mousul si 10 taxa postala dar ma ajun mai ieftin si nu imi pierd toata ziua. Era la mintea cocosului dar am facut cafeaua mai slaba azi dimineata si cred ca nu si-a facut efectullaughing Acum gadil tuciul ca mousul e cu probleme.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai astept ceva idei cum sa lipesc acele fire, sa vad ce mai poate nascoci mintea Romanului si apoi iti acord fundita.Este o idee buna sa comand on line.

| stlucian a răspuns:

Cuiul inrosit nu e o solutie(e fier si fludorul/cositorul "sare" de pe el in urma incalzirii dar poate o sarma de cupru incalzita dar nu la varful cu care vrei sa lipesti ci la o distanta de 3-5 cm dar tot nu e o solutie de durata.Mai ai nevoie de sacaz putina dexteritate... Poate vreun vecin sa aiba daca nu pistol de lipit poate vreun letcon(ciocan de lipi) thumbs up
Apoi poate tot la vreun vecin sa gasesti vreun mouse pana iti achizitionezi altulwinking
Inca ceva chiar daca a plecat vecinul tau nu cred ca a luat si pistolul cu el si poate mai e cineva pe acasa care poate o sa vrea sa ti-l imprumute pentru a-ti rezolva necazul big grin

| anonim_4396 explică (pentru stlucian):

Multumesc mult.Mai gadil touch-ul pana vine vecinul. Posibil sa-l aiba acasa dar nu vreau sa cer vecinei mele.Nu de alta dar in tinerete m-am dat la ea si acuma ...cine stie ce ganduri are daca e singurica. laughing Multumesc de raspuns.

| marin81 a răspuns:

Acuma eu ce zic poate nu o sa iti convina/ Mergi la un magazin si cumperi altul/

| anonim_4396 explică (pentru marin81):

Ba imi convine dar acest magazin se afla la cel putin 80 de km de mine.Dau 25 de eli dus, intors tot atat, pentru un biet mouse de 20 de lei.In total 60 de eli, pentru soarecele asta amarat. Daca era ceva mai scump sa nu regret timpul si banii dati pe drum...mergeam la oras.

| Valentyna290497 a răspuns:

Nu le poti lipi fara pistol!
Mergi la magazin si ia altul... Daca il vrei neaparat pe cel de acum, ia unul din acela la 20lei si te va tine in jur de 3-4luni, daca vine pana atunci prietenul tau...