| MoNyKa66 a întrebat:

Nu imi merg boxele de la PC! Ce pot avea?

4 răspunsuri:
| GroparuVesel a răspuns:

Ar putea fi o multime de cauze, printre care:
-nu sunt conectate bine la unitate / priza
-nu sunt pornite
-nu exista driver audio
-driver-ul audio e setat pe "mute"
-s-au stricat
Si multe alte cauze.Da-mi ID-ul tau prin mesaj si te voi ajuta.

| Sabi98Gold a răspuns:

Incearca sa le probezi la alt pc.
Daca nu merg nici acolo inseamna ca sau ars

| alexselectronics a răspuns:

Cauzele pot fi multiple:
-driver-ul audio setat pe mute
-nu sint pornite/conectate la reteaua de alimentare
-contacte imperfecte la mufa jack de 3, 5milimetrii de intrare audio sau la cabluri
-transformator alimentare si/sau placa de amplificator defecta
-difuzoare defecte
Si eu am avut mai demult o problema cu niste boxe chinezesti.Le-am desfacut si am constatat ca transformatorul era ars, l-am inlocuit si au functionat asemanator.In general boxele chinezesti cind le opresti de la buton nu sind decuplate de la reteaua de alimentare iar transformatorul de alimentare ramine in priza, acesta neavind bobina facuta din materiale de calitate(facut din economie), se uzeaza si in final se arde...
Cu alte cuvinte butonul intrerupe curentul ce intra in placa, nu in transformator iar acesta fiind facut prost se incalzeste, se uzeaza si in final se arde:-)

| adrian2223 a răspuns:

Pai ori sunt stricate boxele ori s-a ars placa sonora