| soby47 a întrebat:

Nu inteleg ceva legat de procesoare ( CPU ). Eu am un procesor Intel Dual core E6500 2. 93GHz, un coleg are Dual core E5700 3ghz. care e mai bun si in plus acel E ce inseamna si ce face?

Multumesc

Răspuns Câştigător
| Loner a răspuns:

Singura diferenta in afara de frecventa este ca E6500 suporta memorii cu frecventa maxima de 1066mhz iar E5700 cu frecventa maxima de 800mhz.

5 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Diferenta la GHz este fix pla, este prea mica. Si oricum conteaza si procesorul, cel de 2, 93 poate fi mai bun decat cel de 3...

| mat31new a răspuns (pentru ombladon):

Conteaza ce firma sau tehnologie este. ei au aceeasi tehnologie, deci cel cu 3ghz este mai bun. daca ar fi sa comparam un procesor generatia E cu unul I, atunci poti spune ca o diferenta asa mica de Ghz nu conteaza.

| ombladon a răspuns (pentru mat31new):

Asta am incercat za zic si eu, conteaza tehnologia nu neaparat frecventa...

| mat31new a răspuns:

Acel E este doar numele modelului, nimic important. procesorul colegului tau este mai bun, are 0. 1GHZ mai mult decat al-tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E6500 are in plus tehnologia Intel Thermal Monitor 2 si un FSB marit de la 800MHz la 1066MHz!