| Transformice1 a întrebat:

Nu pot instala vega pe kali linux, imi spune " bash : vega: command not found ", si am incercat tot si apt-get udate && apt-get install vega si git clone si link de pe github. Cine ma poate ajuta?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Deschizi terminal
wget https://dist.subgraph.com/downloads/VegaBuild-linux.gtk.x86_64.zip
unzip VegaBuild-linux.gtk.x86_64.zip
cd vega
./Vega

citeste si ultimul titlui de aici:
https://subgraph.com/vega/download/index.en.html
daca nu merge

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te poate ajuta nimeni, daca nu dai si tu macar erorile pe care le primesti.

| Transformice1 explică (pentru suntserios):

Asta e tot
root@kali:~# apt-get install vega
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Unable to locate package vega
root@kali:~#

| suntserios a răspuns (pentru Transformice1):

Nu stiu ce e vega, ala, probabil tool ul ala de scanare.

Lucrurile nu se instaleaza asa de simplu in linux. Ma indoiesc ca vega face parte din pachetele default de la Kali Linux, asa ca trebuie sa gasesti rpm sau surse alternative de instalare.

| Transformice1 explică (pentru suntserios):

Vreo idee unde?

| ziftode a răspuns:

Ce eroare iti da
apt install vega
?

| Transformice1 explică (pentru ziftode):

Asta, cu tot cu incercare de rulare >
root@kali:~# apt-get install vega
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Unable to locate package vega
root@kali:~# vega
bash: vega: command not found
root@kali:~#

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

Acum am citit mai sus, scuze, comanda ta ar zice ca vega nu face parte din kali
insa e ciudat, ca asta:
https://null-byte.wonderhowto.com/......x-0181887/
zice ca E in kali linux

totusi, ai incercat sa iei zip-ul de aici:
https://subgraph.com/vega/download/index.en.html
https://dist.subgraph.com/downloads/VegaBuild-linux.gtk.x86_64.zip

despre git clone, github nu stiu, eu am gautat pe google:
vega linux
si mi-a dat pagina aia, care pare a fi homepage-ul packetului

| Transformice1 explică (pentru ziftode):

Mi-e greu sa spun asta, dar cum pot instala dupa ce am descarcat de pe link-uri? am descarcat si inainte sa pun intrebarea, stiu de site dar sincer sa fiu nu stiu sa le instalez, e mai usor pe windows.

| ziftode a răspuns (pentru Transformice1):

Deh
e greu
bun venit pe lUnix/open pathetic source
pentru fiecare lucru, oricat de marunt, te pune sa citesti, sa studiezi si apoi iti pune bete in roate, ca sa muncesti si mai mult, doar d'aia... fara nici un motiv real

adunatura de sadici sau de interesati sa te faca se te duci pe comercial

anyway, in general trebuie sa citeste README-ulwinking
sau documentatia de pe site

insa in cazul asta particular, m-am uitat eu in in zip
il desfaci cu:
unzip -x arhiva.zip
apoi dai:
cd vega
si
./Vega

| Transformice1 explică (pentru ziftode):

Ai putea, daca poti te rog, sa fii ceva mai explicit?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Transformice1):

Vrei ajutor? da copy paste la link... Sincer sa iti spun nu mi se pare asa greu sa day copy paste. Asa sunt o multime de site-uri care ofera vega asta si noi de unde sa stim de unde l-ai luat tu?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru ziftode):

Nu inteleg ce are linux/unix... Si de ce ai zis open pathetic source. Linux are un scop clar si bine definit: sa fie liber, ceea ce inseamna ca tu poti sa iti faci sistemul. Daca nu iti convine ramai pe Windows sau pe macOS, nu te pune nimeni sa folosesti Linux... Si nu iti pune bete in roate, doar te lasa sa faci ce vrei tu. Utilizatorul in general is pune singur bete-n roate, pentru ca face cum vrea el.

| Transformice1 explică (pentru ziftode):

Am facut cum ai spus, si a mers pe jumatate ca sa zic, dar cand dau./Vega sa rulez imi apare asta in Terminal :
root@kali:~/vega#./Vega
OpenJDK Server VM warning: Ignoring option PermSize; support was removed in 8.0
OpenJDK Server VM warning: Ignoring option MaxPermSize; support was removed in 8.0
OpenJDK Server VM warning: INFO: os::commit_memory(0x26e00000, 268435456, 0) failed; error='Not enough space' (errno=12)
#
# There is insufficient memory for the Java Runtime Environment to continue.
# Native memory allocation (mmap) failed to map 268435456 bytes for committing reserved memory.
# An error report file with more information is saved as:
# /root/vega/hs_err_pid6553.log
root@kali:~/vega#

| ziftode a răspuns (pentru Transformice1):

Deschizi terminal
wget https://dist.subgraph.com/downloads/VegaBuild-linux.gtk.x86_64.zip
unzip VegaBuild-linux.gtk.x86_64.zip
cd vega
./Vega

citeste si ultimul titlui de aici:
https://subgraph.com/vega/download/index.en.html
daca nu merge

| DoctorWh0 a răspuns:

Care e linkul de pe github? Si ce mai exact e vega?

| Transformice1 explică (pentru DoctorWh0):

Daca nu stii, de ce vrei sa aflii?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Transformice1):

Pai nu ai cerut tu ajutor? Si ce e rau in a intreba... Acum stiu ce e. Si am destul de multa experienta pe linux...

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Transformice1):

Inca astept linkul...

| Transformice1 explică (pentru DoctorWh0):

De aici am incercat sa fac git clone : > https://github.com/vega/vega